OTOP Turek. Łąka kwietna i dziki ogród – dlaczego warto?

Łąka kwietna

Łąka kwietna to barwny punkt w naszym ogrodzie. Pełen  łatwych w uprawie pięknie kwitnących rodzimych gatunków roślin, wabiący wiele gatunków owadów.  To miejsce na doskonałą  lekcję przyrody, obserwowanie i poznawanie  rodzimych roślin i owadów, to cały ekosystem.

Uważny obserwator będzie zachwycony różnorodnością, bogactwem i urodą  owadów odwiedzających łąkę. Łąka kwietna to mniej pracy w ogrodzie, mniej wody do podlewania, mniej odpadów organicznych. Łąkę kwietną pozostawioną na zimę bez koszenia odwiedzają zimujące u nas ptaki odżywiające się nasionami. Rodzaj łąki kwietnej należy starannie dobrać do  warunków glebowych naszego ogrodu oraz preferencji estetycznych. Różnorodność oferty na rynku ogrodniczym daje szerokie spektrum wyboru. Każdy wybór jest dobry dla przyrody.

Łąka kwietnaDziki ogród

Dziki ogród to miejsce pozostawione bez naszej ingerencji, wydzielona część działki często obok kompostownika lub w mało odwiedzanym miejscu. W dzikim ogrodzie rosną liczne rośliny pełniące ważną rolę ekologiczną w łańcuchu pokarmowym i rozwojowym. Jest to miejsce będące przede wszystkim schronieniem dla ropuch, jaszczurek i innych drobnych zwierząt naszej fauny.

W każdym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce dla pospolitej pokrzywy, której młode listki są źródłem  witamin ale pełnią zasadniczą rolę w rozwoju wielu gatunków pięknych motyli. Bez pokrzywy nie będzie rusałek: pawika, pokrzywnicy czy admirała. Jeśli chcemy by nasz ogród odwiedzał tak piękny motyl jak paź królowej powinna u nas rosnąć dzika marchew, koper, biedrzeniec  lub ruta.

W dzikim ogrodzie powinno się znaleźć miejsce na stos luźno ułożonych gałęzi po porządkowaniu działki oraz kupy zgrabionych liści. To doskonałe schronienia dla zwierząt zamieszkujących naszą działkę np. zimujących jeży, płazów i gadów. Nadmierna „czystość” ogrodów niszczy lub eliminuje dzikie rośliny oraz związane z nimi zwierzęta.


Tagi: ,

« Czerwiec 2021 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.