W powiecie bez zmian, chociaż zmienił się starosta i prezydium rady powiatu

Nowo wybrany zarząd powiatu oraz prezydium rady powiatu po zakończeniu inauguracyjnej sesji Rady Powiatu Tureckiego od lewej: Bartłomiej Wiśniewski, Krystian Krawczyk, Eugenia Paterkiewicz, Krzysztof Buchelt, Jan Smak, Magdalena Wysocka, Bohdan Radecki

Wybory do rady powiatu zakończyły się takim wynikiem, że mogło dojść do zmiany władzy i politycznych przetasowań. Na inauguracyjnej sesji doszło do zmian personalnych, ale w obrębie dotychczasowego układu PiS & Niezależni. Starostą został Jan Smak (PiS), wicestarostą Władysław Karski (Niezależni), a przewodniczącym rady powiatu Krzysztof Buchelt (PiS). Trochę ożywienia do nudnych obrad wnieśli radni Elżbieta Michałowicz (PO) i Krzysztof Świerk (PKS).

W minionej kadencji obrady rady powiatu były mało atrakcyjne, by nie powiedzieć, że nudne. Wynikało to z braku wyrazistej opozycji, a trudno za taką było uznać PSL, które nie wiedziało czy chce przymilać się do PiS, czy chce siedzieć okrakiem na barykadzie.

Wybory 7 kwietnia były szansą na rzeczywistą polityczną zmianę. Układ sił jaki z nich wyłonił się mógł doprowadzić do wyrzucenia PiS do ław opozycji. Nic takiego nie wydarzyło się, co obciąża Niezależnych (to już recydywa koalicji z PiS), PSL oraz środowisko M. Broniszewskiego. Te trzy siły dysponowały 12 głosami w radzie powiatu, ale nie potrafiły się porozumieć.

Jan Smak starostą tureckim

Na środowej sesji wybrano nowy zarząd powiatu. Starostą został Jan Smak (PiS), który w minionej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady. Na wicestarostę zaproponował Władysława Karskiego (Niezależni), dla którego jest to już trzecia kadencja w tej roli. Do zarządu wybrano ponadto: Eugenię Paterkiewicz (Niezależni), Bohdana Radeckiego (PiS) oraz Magdalena Wysocka (PiS).

Wcześniej radni wybrali prezydium rady powiatu. Przewodniczącym został Krzysztof Buchelt (PiS), a jego zastępcami Krystian Krawczyk i Bartłomiej Wiśniewski (obaj Niezależni).

Michałowicz i Świerk ożywili na moment nudną sesję

Pierwsza sesja nowo wybranej Rady Powiatu Tureckiego była przeraźliwie nudna. Proceduralne formalności, których przerost formy nad treścią był widoczny w każdym punkcie porządku obrad, spowodowały kilkugodzinną monotonnię.

Jedynie wybór pierwszego wiceprzewodniczącego rady wzbudził ożywienie na sali sesyjnej.

Radna Elżbieta Michałowicz (PO) nieoczekiwanie zgłosiła kandydaturę Krzysztofa Świerka (PKS), argumentując, iż uzyskał on rekordową liczbę głosów, a tym samym cieszy się dużym społecznym poparciem. Koalicja PiS i Niezależnych była zaskoczona tym ruchem.

Wcześniej koalicjanci zgłosili na tę funkcję Krystiana Krawczyka. Zaszła konieczność drukowania nowych kart do wyboru wiceprzewodniczącego.

W momencie gdy Komisja Skrutacyjna zamierzała przeprowadzić głosowanie, “obudził się” Krzysztof Buchelt, który zarządził głosowanie nad zamknięciem listy kandydatów. To była ewidentna wpadka przewodniczącego rady, który wpierw dopuścił do wydrukowania kart do głosowania z nazwiskami kandydatów, a dopiero później zarządził głosowanie nad zamknięciem listy.

W wyniku głosowania Krystian Krawczyk otrzymał 12 głosów, a Krzysztof Świerk 8 głosów, i tym samym został wybrany na I wiceprzewodniczącego rady powiatu. Z kronikarskiego obowiązku należy zaznaczyć, że w sesji nie uczestniczyła radna Krystyna Szkudlarek-Graczyk (Niezależni).

Dariusz Młynarczyk

fot. powiat turecki

Tagi: , , , ,

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.