Mija 100 lat od powstania parafii w Galewie. Świątynia gotowa na obchody

Parafia w Galewie świętuje 100-lecie istnienia, choć historia tego miejsca jest dużo starsza i jest związana z rokiem 1837, kiedy to mieszkańcy oddalonego o 7 km Turku przybywają na Galewskie Wzgórze, aby błagać Boga o powstrzymanie panującej wówczas cholery. Oficjalną dziękczynną pielgrzymkę odbyto dopiero 1852 r. 

Kult Jezusa Przemienionego jest wciąż bardzo żywy. Od blisko dwóch wieków do sanktuarium przybywają rzesze wiernych i pielgrzymów. W tym roku jednak uroczystości odpustowe wybrzmią szczególnie. Mija bowiem wiek od erygowania parafii. Jak podkreśla ks. proboszcz Jacek Buda – Turek ocalał dzięki Galewowi, a Galew zaistniał dzięki Turkowi. 

Historia kołem się toczy

Obecnie znowu trwa epidemia. Do świętującej swoje stulecie parafii “powrócili” z kolei w postaci obrazów fundatorzy kościoła, małżeństwo Maria i Wincenty Przechadzcy. To dzięki ich staraniom i kosztem w roku 1845 wybudowana została świątynia wtedy nosząca wezwanie św. Jana Nepomucena. Kościół budowany był z przeznaczeniem na kaplicę dworską, część wieżowa została dobudowana w 1880 r. i wg pierwotnego planu miała być dwa razy większa. Jednak, jak wieść gminna niesie dobrodziejowi Przechadzkiemu nie szła karta. 7 lutego 1920 r. bp kujawsko-kaliski Stanisław Kazimierz Ździtowiecki erygował nową parafię Galew, którą wydzielił z parafii Brudzew.

Mając na względzie trudne do pokonania przeszkody na drodze do zbawienia dusz i konieczną ich potrzebę postępu w cnotach oraz zanoszone od czasu do czasu przez mieszkańców Galewa i sąsiednich wsi najgorętsze prośby przy wyraźnym wyjaśnieniu, że oddaleni od kościoła parafialnego w Brudzewie, z trudnością częściej przystępują do św. Sakramentów i są pozbawieni słuchania Słowa Bożego, postanowiliśmy stosownie do potrzeby i żądania przystąpić do rozdzielenia parafii Brudzew i utworzenia nowej parafii przy kościele w Galewie z wsi następujących: Galewo, Wincentów, Czarna Niwa, Dzierżązna, Józefów, Marulewek, Bratuszyn, Wola, Kalinowa, Bogdałów, Chrząblice, Kol. Bogdałów i Kol. Bratuszyn”./wyj. z aktu erygującego parafię Galew./

Pierwszym proboszczem utworzonej parafii został ks. Feliks Kąkolewski, dotychczasowy proboszcz w Kościelcu Kolskim. W latach 1927-1930 dobudowano kaplicę Przemienienia Pańskiego.

Uzyskaj odpust z okazji 100-lecia parafii

Parafia bardzo intensywnie przygotowywała się do świętowania 100. rocznicy. Wstępne uroczystości odbyły się już 14 lutego, czyli w dniu św. Walentego patrona parafii. Jutrzejszy dzień z kolei będzie zarazem uwieńczeniem i rozpoczęciem roku jubileuszowego, który potrwa do przyszłorocznego odpustu. Jak zdradził ks. proboszcz, iż odkąd objął parafię, czyli 10 lat temu zaczęto przygotowania do jubileuszu tak w aspekcie duchowym, jak i materialnym. Na 9 lat rozłożony został skład apostolski “Wierzę w Boga”, a jego artykuły były w kolejnych latach rozważane. Natomiast w wymiarze materialnym przeprowadzono remont kościoła, balkonu, dachu, czy drzwi. W międzyczasie 21 maja 2013 podniesiono kościół do rangi Sanktuarium Przemienienia Pańskiego, tego samego dnia wprowadzono relikwie św. Rity. Niespełna trzy miesiące później, 5 sierpnia w kościele pojawiły się relikwie św. Jana Pawła II. W 2017 dzień po odpuście relikwie św. Walentego.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się tradycyjnie w dniu odpustu, o godz. 11.30. Będzie im przewodniczył J.E. KS. BP Wiesław Alojzy Mering. Odczytany zostanie dekret Penitencjarii Apostolskiej udzielający odpustu zupełnego, będzie go można uzyskać od 6.08.2020 r. do 6.08.2021 r. Tego dnia biskup otworzy “bramę jubileuszową”, jako znak jego rozpoczęcia. Otrzymał on również pozwolenie na udzielenie wiernym, przybyłym tego dnia na Galewskie Wzgórze błogosławieństwa papieskiego.

Co roku na 6 sierpnia, kiedy wolno i kiedy nie wolno przychodzą. Mam nadzieję, że mimo pandemii i obostrzeń MZ i PIS też pojawią się w tym rokuoczywiście przy zachowaniu warunków sanitarnych – mówił ks. Buda.


Tagi: , ,

« Wrzesień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.