Niech żyje Niepodległa! Obchody Święta Niepodległości we Władysławowie

Obchody Święta Niepodległości we Władysławowie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości mają zawsze szczególny wymiar. To poszanowanie patriotycznych tradycji i bohaterskich postaw, ale też lekcja szacunku do narodowej historii. Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w wielu miejscach naszego kraju odbywały się msze święte w intencji Ojczyzny, uroczystości i marsze. Obchodów nie zabrakło także 11 listopada we Władysławowie.

Uroczystości Święta Niepodległości tradycyjnie już rozpoczęły się o godzinie 11.00 mszą świętą w parafii p.w. św. Michała Archanioła w Russocicach, podczas której zebrani wspólnie modlili się w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy GOK pod batutą kapelmistrza Andrzeja Kujawy udali się przed pomnik ,,Tym, co za Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli…”. Tam uroczyście odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, po czym z okolicznościowym przemówieniem wystąpiła Wójt Gminy Elżbieta Klanowska. Nawiązała do wydarzeń sprzed lat, łącząc je z teraźniejszością, wspominając o konieczności podtrzymywania patriotycznego ducha i nieustannej pracy na rzecz wolności.

Mówiła: 11 Listopada to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Nasza dzisiejsza obecność jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę, i którzy w walce poświęcili to co najcenniejsze dla każdego człowieka – oddali swoje życie… Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością… Chciałabym, abyśmy upamiętniając historyczne rocznice, nie tyle cofali się o kilkadziesiąt lat, co w równym, a może nawet większym stopniu wybiegali myślą naprzód – ku wyzwaniom, które nas czekają, przed którymi stajemy i z którymi możemy się skutecznie mierzyć, budując naszą, małą gminną Ojczyznę oraz dziś silną, wolną Polskę…

Przed pomnikiem ,,Tym, co za Ojczyznę…” wygłoszono apel pamięc, a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Tego dnia odbył się różnież wernisaż wystawy historycznej ,,Nasza Polska w sercu Władysławowa” przygotowanej przez Piotra Krawczyka.

źródło: wladyslawow.pl


Tagi: , ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.