Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Malanów uczcił 101. rocznicę odzyskania niepodległości

Malanów. Święto Niepodległości

„…Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma ‘ich’. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze….” Tak o dniu 11 listopada pisał Jędrzej Moraczewski, późniejszy premier niepodległej Polski.

Przez kilka pokoleń zaborcy próbowali unicestwić w naszych przodkach polskość. Ale im bardziej próbowali, tym bardziej im się to nie udawało. Świadczy o tym fakt, iż po 123 latach bezowocnego ucisku Polacy dokonali skutecznego zrywu narodowościowego. Ceną ponad 450 tys. poległych żołnierzy oraz niezliczonej rzeszy rannych, nasz kraj wrócił na mapę Europy i świata. Dziś po 101 latach wciąż możemy cieszyć się szczęściem jakim jest wolność.

11 listopada to data symboliczna dla naszego Narodu. To dzień upamiętniający odzyskanie – po 123 latach niewoli – niepodległości. To dzień pamięci o wielu pokoleniach Polaków walczących i przelewających krew w imię wolności, w imię Ojczyzny. Na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. ogłoszony został Świętem Niepodległości. I choć dalsze dzieje historii Polski pokazały, że ta wolność nie będzie usłana różami, to jednak ten dzień w naszej historii jest tym który świętujemy w sposób wyjątkowy. Bardziej radosnego święta niż 11 listopada nie mamy.

11 listopada to coś więcej niż tylko kolejny dzień wolny od pracy to przede wszystkim dzień bardzo uroczysty dla każdego Polaka. W całym kraju odprawiane są Msze za ojczyznę, składane są kwiaty pod pomnikami Polaków, zasłużonych w walce o wolność Ojczyzny. Ulicami miast przechodzą marsze patriotyczne. Odbywa się wiele imprez podkreślających naszą tożsamość narodową.

101. rocznicę odzyskania niepodległości uczcili również mieszkańcy gminy Malanów

11 listopadowe obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w malanowskim kościele. Licznie przybyłym do malanowskiej świątyni mieszkańcom towarzyszyły władze samorządowe, władze oświatowe, przedstawiciele zakładów pracy, strażacy, uczniowie, poczty sztandarowe. Nabożeństwo odprawił ks. Prałat Stanisław Płaszczyk, a  kazanie wygłosił ks. Marcin Zaworski. W słowach skierowanych do wiernych przywołał m.in. fragment piosenki zespołu T.Love – To wychowanie.

Ojczyznę kochać trzeba i szanować
Nie deptać flagi i nie pluć na godło
Należy też w coś wierzyć i ufać
Ojczyznę kochać i nie pluć na godło

Zwieńczeniem poniedziałkowej eucharystii była uroczysta akademia przygotowana przez malanowską młodzież. Pieśni patriotyczne zaśpiewał chór ze Szkoły Podstawowej w Malanowie pod przewodnictwem p. Katarzyny Tomczyk.

Punktualnie o godz. 12.00 wszyscy zgromadzeni w malanowskiej świątyni przyłączyli się do akcji „Niepodległa do hymnu” i  odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Po mszy św. uczestnicy obchodów Święta Niepodległości udali się na parafialny cmentarz. Tam przy tablicy upamiętniającej ofiary II wojny światowej okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy – Ireneusz Augustyniak, ks. prałat Stanisław Płaszczyk odmówił modlitwę za tych którzy oddali życie dla wolnej Ojczyzny, natomiast delegacje złożyły kwiaty i znicze.

Dopełnieniem oficjalnej części było wspólne spotkanie w świetlicy wiejskiej w Malanowie, gdzie każdy mógł ogrzać się przygotowaną przez organizatorów grochówką oraz herbatą.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w organizację tegorocznych obchodów Święta Niepodległości i przyczynili się do uświetnienia tej wyjątkowej uroczystości.

DM


Tagi: ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.