Od lipca kłopot ze śmieciami w Turku? Nie ma gdzie ich wywozić

Kłopot ze śmieciami w Turku

Turek może mieć kłopot ze śmieciami. W środę minął termin składania ofert w przetargu na odbiór odpadów komunalnych. Chętnych jednak nie było. Do magistratu nie wpłynęła ani jedna oferta. Dlaczego oferty nie złożyło PGKiM Turek?

Sytuacja napawa niepokojem ponieważ został miesiąc, a miasto nie ma podpisanej umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów od mieszkańców. Obecna umowa kończy się bowiem 30 czerwca. Do tego czasu śmieci odbierać będzie PGKiM Turek. Później miasto może mieć kłopot ze śmieciami.

Burmistrz Antosik na sesji poinformował, że brak chętnych oferentów wynika z planowanego przestoju “Orlego Stawu”. Odpady z Turku trafiają właśnie na wysypisko w gm. Ceków Kolonia. Instalacja będzie nieczynna od 1 lipca do 31 października z uwagi na planowaną od dawna modernizację.

Nie bez wpływu na skomplikowaną sytuację samorządu miała nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z września ubr. Zniosła ona m.in. zasadę regionalizacji w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych. Przed zmianami ustawy odpady z miasta trafiały do Orlego Stawu, a w sytuacji gdyby był on nieczynny, wyznaczona była instalacja zastępcza. W przypadku naszego miasta znajdowała się ona Koninie, czyli około 40 km od Turku.

Gdzie trafią śmieci z Turku i za ile?

Teraz miasto stanęło przed dylematem znalezienia nowego miejsca utylizacji śmieci. Samorządowcy sygnalizowali już problem w minionym roku zarówno na spotkaniach roboczych, komisjach, jak i sesjach.

…. od ubiegłego roku prowadzone były rozmowy z instalacjami odbierającymi odpady. Wysyłaliśmy zapytania do najbliższych nam lokalizacji, niestety jedyną odpowiedź pozytywną i to tylko w zakresie odbioru odpadów zmieszanych otrzymaliśmy z instalacji odległej od Turku o 160 km.

Spora odległość generuje koszty transportu, a to z pewnością przełożyłoby się na cenę odbioru śmieci, którą płacą turkowianie. Jednak zdaniem burmistrza koszt odpadów staje się problemem drugorzędnym.

Pierwszorzędnym problemem jest to, że na początku musimy znaleźć miejsce i firmę, która odbierze odpady komunalne od 1 lipca – zaznacza włodarz, dodając, że wszystkie prace są obecnie skierowane w kierunku znalezienia instalacji do zagospodarowania odpadów.

Nierozstrzygnięty przetarg oraz przerwa pracy “Orlego Stawu” skutkować będzie koniecznością wprowadzenia pewnych ograniczeń w odbiorze śmieci, w szczególności odpadów wielkogabarytowych. Jednak, jak zapewnia Antosik miasto sobie z problemem poradzi – rozważamy możliwość ogłoszenia przetargu bądź zlecenia zadania z procedury tzw. “z wolnej ręki”.


Tagi: , ,

« Lipiec 2021 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.