OTOP Turek. Sójka, strażnik lasu

Sójka (Garrulus glandarius) – kolorowy, pospolity ptak z rodziny krukowatych, którego często możemy obserwować jesienią, gdy uwija się nosząc żołędzie do swoich zimowych spiżarni. Tę jesienną krzątaninę doskonale ilustruje wiersz Brzechwy, w którym sójka chciałaby wylecieć za morze. Na szczęście sójki zostają i dodają koloru zimowym lasom. OTOP Turek przedstawia kolejnego mieszkańca naszych lasów.

Głos

W starożytnej Grecji trzymano młode sójki w domu, w klatkach (jak obecnie papugi czy kanarki). Uczono je naśladownictwa innych głosów, w tym także mowy ludzkiej.

Zapasy

Gdy jesienią ‘spadają żołędzie, jeden, cztery, osiemnaście’  (K.I. Gałczyński),  nasza bohaterka gromadzi je w wolu lub pod językiem i transportuje na znaczne odległości, robiąc z nich zapasy na zimę. Skrzętnie zagrzebuje je pod mchem, w szczelinach drzew, dziuplach. O wielu pamięta, odnajduję swoje skrytki. Jednak nawet bardzo głodna sójka nie jest w stanie zjeść całego zapasu. I tak sójki ‘sadzą’ dęby, buki czy leszczynę.

Życie miłosne sójki zwyczajnej

Sójki są monogamiczne. Wiosną, niesparowane ptaki spontanicznie gromadzą się, wybierając sobie partnera. Używają szerokiej gamy wokalizacji, z których jedna nazywa się ‘apelem lotniczym’ i jest zaproszeniem do lotu. Samce oferują swoim partnerkom pożywienie w ramach zalotów.

Podróże

W czasie największej aktywności – jesienią –  sójki często łączą się w stadka składające się głównie z młodych ptaków, i przemieszczają na różne odległości (średnio ok. 600 km). W piękne, słoneczne jesienne dni można czasem zaobserwować wędrówki północnych osobników na południe. Wtedy na niebie widać jedną sójkę lecącą za drugą. Widząc miejscowe sójki, zatrzymują się często w danym miejscu na odpoczynek, by zaspokoić głód w lasach bukowych i dębowych. Większość ptaków prowadzi jednak ściśle osiadły tryb życia. Ta jesienna aktywność, nie prowadząca do odlotu, była źródłem powstania powiedzenia ‘wybierać się jak sójka za morze’.  Niektóre osobniki migrują najdalej do Południowej Europy.

OTOP Turek. Sójka, strażnik lasów

w artykule wykorzystano informacje ze strony: ekologia.pl, Wikipedia, Jestem na pTAK

Tagi: ,

« styczeń 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.