PKP otwiera szansę na kolej z Konina do Turku?

Kolej z Konina do Turku coraz bliżej?

PKP Polskie Linie Kolejowe SA zakończyły ocenę formalną wniosków zgłoszonych do programu rozwoju infrastruktury kolejowej. Wśród 79 projektów zakwalifikowanych do II etapu znalazła się także budowa linii kolejowej Turek-Konin.

Do programu zgłoszono 96 projektów. PKP PLK SA do II etapu przepuściło 79, w tym 5 z Wielkopolski. Wśród projektów, dla których opracowane teraz zostaną wstępne studia planistyczno-prognostycznych znalazła się budowa linii kolejowej Konin – Turek. To zadanie muszą spełnić samorządy, głównie wojewódzkie, ale nie tylko. Mówił o tym podczas ostatniej wizyty w Turku marszałek województwa Marek Woźniak. Pisaliśmy o tym w artykule Marszałek Woźniak o kolei do Turku. Projekt traktujemy poważnie, rząd także? Marszałek zadeklarował wówczas, że Urząd Marszałkowski w Poznaniu będzie prowadzić wszystkie prace analityczne, które pozwolą ustalić koszty inwestycji. projektów zwiększających dostępności do kolei.

Czy rząd traktuje poważnie projekt kolei do Turku przekonamy się, jeżeli zostanie on zakwalifikowany do III etapu. Wówczas to strona rządowa będzie musiała zabezpieczyć środki na 85% kosztów inwestycji.

Czy miasto Turek i powiat turecki dorzucą się do budowy kolei do Turku?

Program Kolej plus przewiduje, że 15% kosztów kwalifikowalnych i 100% kosztów niekwalifikowalnych mają pokryć samorządy. W tym celu samorząd wojewódzki podpisał porozumienie z lokalnymi samorządami, w tym z miastem Turek i powiatem tureckim. Podpisanie porozumienia wiąże się z zobowiązaniami jego sygnatariuszy. Wspomniał o tym ostatnio marszałek.

Wszyscy tak jakoś milcząco przyjmują, że samorząd województwa pokryje niemal 100% kosztów partycypacji. Ja bym uważał, że to jest dość daleko idące oczekiwanie. Jeśli mówimy, że partnerem wiodącym jest samorząd województwa, a kilka samorządów lokalnych jako partnerzy współpracujący podpisało się pod wnioskiem, to ja bym oczekiwał że ich partycypacja byłaby znacząca. Być może nawet w wysokości 50%. Pytanie czy nas będzie stać na ten projekt – zauważył Marek Woźniak.

W drugim etapie samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. PLK udostępnią samorządom dokumenty przetargowe dla inwestycji punktowych i liniowych. Ma to zapewnić jednolity standard opracowywanych koncepcji. Samorządy będą musiały zadeklarować, że przez 5 lat zapewnią uruchomienie i sfinansowanie minimum 4 par pociągów na nowej linii kolejowej.

Dariusz Młynarczyk

PKP PLK SA zakwalifikowały do II etapu Kolej+ 79 projektów


Tagi: , ,

« lipiec 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.