Marszałek Woźniak o kolei do Turku. Projekt traktujemy poważnie, rząd także?

Marszałek Woźniak o kolei do Turku

Marszałek Woźniak o kolei do Turku. Podczas wczorajszej wizyty w Turku marszałek województwa wielkopolskiego odniósł się do pomysłu budowy linii kolejowej Turek – Konin. Marek Woźniak podkreślił, że samorząd województwa do projektu podchodzi poważnie i zadeklarował, że wszelkie wstępne prace analityczne zostaną wykonane. Jednocześnie stawiał pytanie czy strona rządowa do swojego programu Kolej Plus również podchodzi poważnie.

O pomyśle budowy linii kolejowej z Konina do Turku pisaliśmy wielokrotnie. Ostatnio informowaliśmy, że Zarząd Województwa Wielkopolskiego formalnie zgłosił projekt budowy linii kolejowej Turek – Konin do programu Kolej Plus. Patrz artykuł —> PO/PSL mówi sprawdzam. Zgłasza linię kolejową Turek – Konin do Kolej Plus. Samorząd województwa , w którym rządzi koalicja PO/PSL, przyjął rolę lidera projektu Budowa nowej linii kolejowej Turek – Konin. Partnerami zostały natomiast następujące samorządy: powiat turecki, miasto Turek oraz gminy: Turek, Kawęczyn, Władysławów, Brudzew Malanów. Szacunkowy koszt budowy linii kolejowej Turek – Konin wynosi 550 mln zł.

Marek Woźniak zauważył, że rządowa przymiarka kosztowa obejmowała 550 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że jest to jednotorowa linia zelektryfikowana, bez uwzględnienia przepraw przez rzekę i jakichkolwiek innych trudności technicznych, które muszą być rozwiązane. Najprawdopodobniej szacunek rządu powstał poprzez proste przemnożenie odległości z Konina do Turku przez cenę budowy 1 km linii kolejowej.

Zdaniem marszałka należy wykonać rzetelne wyliczenia jeśli chodzi o zainteresowanie, jeśli chodzi o realne koszty i możliwości samorządów.

Czy miasto i powiat dorzucą się do budowy kolei do Turku?

Rządowy program Kolej Plus zakłada, że samorządy powinny partycypować w wysokości 15% kosztów. Przy założeniu, że linia będzie kosztować 550-600 mln zł, to samorząd regionalny wraz z samorządami lokalnymi powinien wysupłać kwotę ok. 80-90 milionów. Składając wspólny wniosek o przyjęcie do programu powiat turecki, miasto Turek, ale także gminy Turek, Kawęczyn, Brudzew i Malanów powinny mieć to na uwadze. Oczywiście główny ciężar partycypacji weźmie na siebie samorząd województwa, ale oczekiwanie, że w 100% ją pokryje (czyli owe 90 mln zł) może być nieco na wyrost. Mówił o tym także marszałek Woźniak:

Wszyscy tak jakoś milcząco przyjmują, że samorząd województwa pokryje niemal 100% kosztów partycypacji. Ja bym uważał, że to jest dość daleko idące oczekiwanie. Jeśli mówimy, że partnerem wiodącym jest samorząd województwa, a kilka samorządów lokalnych jako partnerzy współpracujący podpisało się pod wnioskiem, to ja bym oczekiwał że ich partycypacja byłaby znacząca. Być może nawet w wysokości 50%. Pytanie czy nas będzie stać na ten projekt – zauważył Marek Woźniak.

Chcemy w tę grę zagrać – kontynuował marszałek – chcemy sprawdzić czy jest to wyłącznie projekt polityczny, o charakterze propagandowym ze strony rządu, czy jest to rzeczywiście realna prób wsparcia rozwojowego dla Turku i ziemi tureckiej. My chcielibyśmy tak ten projekt widzieć, że jest to realna próba wsparcia.

My poważnie traktujemy mieszkańców i dlatego będziemy prowadzić wszystkie te prace (analityczne – dop. T24), które powinny być wykonane do momentu ustalenia kosztów – zadeklarował marszałek Woźniak

Wspólny kredyt samorządów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego?

Jeżeli wkład, jaki by musiała ponieść strona samorządowa, byłby zbyt wysoki dla samorządów lokalnych, to należałoby rozważyć wzięcie długoterminowego kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. My traktujemy obietnice poważnie, nie tylko na okres wyborczy – podkreślił M. Woźniak.

Szacunkowy koszt opracowania analiz i innych wstępnych dokumentów niezbędnych do określenia kosztu inwestycji ma wynieść ok. 1 mln złotych. Wydając te środki samorząd województwa nie ma pewności czy rząd zaakceptuje wniosek i przyjmie projekt Turek – Konin do realizacji. Wydamy te pieniądze,jeśli jest szansa, to wydamy te pieniądze! – zadeklarował marszałek Woźniak.

Marszałek Wielkopolski wyraził także pogląd, iż dobrze by było, jakby linię Konin – Turek poprowadzić dalej, np. do Poddębic czy Opatówka.


Tagi: , , ,

« Styczeń 2021 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.