Podstawówka w Kotwasicach do likwidacji

Samorządom trudno jest utrzymać małe wiejskie szkoły. Decydują się na ich zamknięcie. W ostatnim czasie na sesji gminy Malanów podjęto uchwałę o zamiarze likwidacji podstawówki w Kotwasicach. Powód taki, jak w większości przypadków ekonomia i zbyt mała ilość uczniów. 

W ubiegłym roku szkoła wróciła do struktury sprzed pięciu lat, czyli klas I-III. Wpływ na to miała zmniejszająca się liczba dzieci, która zmalała z 30 do 17.  Obecnie w kotwasickiej placówce uczy się 16 dzieci i to wraz oddziałem przedszkolnym. Od wielu lat większość rodziców wybiera, bowiem dla swoich dzieci naukę w szkole w Malanowie. Jak się prognozuje proces ten będzie się pogłębiał i brak jest przesłanek aby uległo to zmianie.

Dyrektor szkoły w Kotasicach na sesji informowała: Ja zdaję sobie sprawę, że jak najbardziej nie jest to miłe dla żadnej ze stron. Natomiast fakty, które przedstawiła pani kierownik są takie a nie inne. Faktycznie w przyszłym roku szkolnym może się okazać, że w Szkole Podstawowej w Kotwasicach będą dwie dziewczynki w klasie pierwszej, natomiast co do oddziału przedszkolnego jest to zawsze decyzja rodziców i trudno teraz powiedzieć ile dzieci będzie.

Przy założeniu, że pozostaną w szkole uczniowie, którzy w bieżącym roku uczęszczają obecnie do oddziału przedszkolnego, ilość uczniów w poszczególnych oddziałach będzie wyglądać, jak poniżej.

Kierunek Malanów oraz Dziadowice

Oprócz ogólnych uwarunkowań demograficznych zaistniały również inne, które zadecydowały o losie szkoły. Mieszkańcy kierują swój wzrok ku Malanowi, gdyż jest to naturalny kierunek migracji mieszkaniowej, zarobkowej i handlowej. Skutkuje to tym, iż decydują się wysłać dziecko do szkoły właśnie w tej miejscowości. Ponadto, dzieci z miejscowości Brody uczęszczają do szkoły w Dziadowicach, pomimo przynależenia do obwodu szkoły w Kotwasicach.

Ekonomii nie da się oszukać

Nie tylko demografia ma wpływ na decyzję o likwidacji szkoły. Nie można tu pominąć aspektu finansowego, gdzie koszt utrzymania szkoły przy tak małej ilości uczniów jest wysoki.  W roku 2019 w przeliczeniu na ucznia było to przeszło 28 tys. zł. Dla porównania w SP w Dziadkowicach przeszło 12 tys. w Malanowie 10 tys. a w Miłaczewie 11 tys zł.

Radni podjęli uchwałę większością głosów. Od 2016 roku na likwidację szkoły musi wyrazić zgodę kurator. Uchwała zatem trafi teraz do Kuratorium Oświaty w Poznaniu.


Tagi: ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.