Długa Wieś gościła na dożynkach mieszkańców gminy Dobra

25 sierpnia, Długa Wieś gościła na dożynkach mieszkańców całej gminy Dobra. Po oficjalnych uroczystościach odbyła się biesiada. Był koncert Mariusza Kalagi oraz zabawa taneczna.

W podziękowaniu za tegoroczne plony tradycyjnie wpierw mieszkańcy gminy uczestniczyli we mszy świętej. W dalszej części uroczystości dożynkowych zgodnie ze zwyczajem starosta i starościna dożynek przekazali burmistrzowi Andrzejowi Piątkowskiemu chleb, wypiekany ze zbóż zebranych w czasie żniw.

Trzymając w rękach bochen chleba czułem wielką radość i wdzięczność, a jednocześnie troskę o warunki życia i dalszy rozwój wszystkich rodzin naszej społeczności lokalnej. Niech te chwile dzielenia się chlebem, ta szczególna atmosfera przeniosą się na wszystkie kolejne dni naszego życia – mówił włodarz gminy.

W tym roku starościną została mieszkanka Dobrej Renata Dzikowska. Starościna wspólnie z mężem Tomaszem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 30 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną a od dwóch lat małżeństwo prowadzi hodowlę ślimaków o powierzchni 17 arów. W skali roku osiągają zbiory wielkości ok. 5 ton. Specjalizują się w hodowli ślimaka Helix aspersa Müller, w Polsce zwanym „małym szarym afrykańskim”.

Starosta natomiast pochodzi z Potworowa. Mariusz Witkowski od 21 lat prowadzi gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach. Gospodarstwo o powierzchni 40 ha nastawione jest na produkcję mleczną. W swojej hodowli posiada 80 krów mlecznych i 80 jałowizny. W ciągu roku oddane około 600 tys. litrów mleka. Starosta dożynek sukcesywnie rozwija i unowocześnia gospodarstwo, dbając o wysoki poziom mechanizacji, wyposażenie w nowoczesne maszyny do uprawy i zbioru plonów.

Najpiękniejszy winiec przygotowali mieszkańcy Długiej Wsi

Aby tradycji stało się zadość wyrażono podziw i uznanie dla dziewięciu samorządów wiejskich (Długiej Wsi, Czajkowa, Januszówki, Marcinowa, Miłkowic, Moczydeł, Ostrówka, Potworowa i Stefanowa) za podjęty trud wykonania wieńców dożynkowych. Wszystkie prace świadczyły o pomysłowości i uzdolnieniach ich wykonawców.

Nie jest ważne kto wygrywa, ale jak wiele serca i pracy żeście w te wieńce włożyli – mówił ks. Mateusz Szurgot z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej.

Jednak tym szczególnym, który zyskał uznanie jury, która przyznała mu pierwsze miejsce był wieniec działa rąk mieszkańców Długiej Wsi.

Jest patriotyczny, przypomina nam o 100-leciu naszej niepodległości. Wymagał bardzo wiele pracy, jeśli chodzi o kłosy i bursztyny w koronie Matki Bożej odwołującej się do bursztynowej sukienki, która jest na Jasnej Górze – argumentował wybór ks. Marek.

Było smacznie, swojsko i muzycznie

Podczas sobotniego święta plonów można było nie tylko podziwiać misternie wykonane wieńce, ale i smacznie zjeść. Na kopytka z gulaszem zaprosiła Grupa Odnowy Wsi Potworów, faszerowanego kurczaka i napój regionalny można było skosztować w namiocie sołectwa Długiej Wsi. Długa kolejka ustawiała się do stoiska Skęczniew, gdzie furorę robił tradycyjny chleb ze smalcem, a u OSP Potworów – Marcinów leczo. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej częstowało wybornymi ciastami, zaś sołectwo Rzechta oczywiście najsmaczniejszą plinzą. Powodzeniem cieszyła się także grochówka przygotowana przez restaurację VEGA w Dobrej.

Prócz stoisk ze smacznym jadłem można było odwiedzić stoiska twórców ludowych. W tym roku na dożynki zawitali: Alina Jabłońska, Tomasz Szubstarski, Jolanta Augustyn, Anna Janczak, Jakub Staszak, Halina Kaczmarek oraz Czesława Grubska.

Biesiadników w tym dniu bawiły zespoły Serenada, Alebabki, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Dobra-Żeronice oraz Mariusz Kalaga.


Tagi: , , , ,

« październik 2021 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.