Policja z radiowozów apeluje o pozostanie w domach [wideo]

Komunikaty o pozostanie w domu mogą usłyszeć mieszkańcy z głośników radiowozów turkowskiej policji.  W ten sposób policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie informując o niebezpieczeństwie związanym z zachorowaniem na koronawirusa.

Mobilna akcja informacyjna policji prowadzona jest w całym kraju. Także i w Turku od wczoraj ulicami jeździ policyjny samochód, z którego przez megafon przekazywane są jasne i czytelne komunikaty dotyczące nakazów i zakazów w walce z koronawirusem.

#zostanwdomu. Ograniczenia w przemieszczaniu się

Na stronie internetowej www.gov.pl znajdują się informacje dotyczące konkretnej już realizacji wprowadzonych obostrzeń. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Co nam grozi za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń?

Osoby, które nie zastosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. Za jej złamanie służby sanitarne mogą nałożyć karę w wysokości 30 tys. zł. Wobec takich osób policjanci prowadzą także czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie to nawet 500 zł.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.

materiał filmowy: KPP Turek


Tagi: ,

« Styczeń 2021 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.