Poseł Ryszard Bartosik (PiS) złamał Kodeks wyborczy? Grozi mu 50 tys. zł grzywny

Poseł Ryszard Bartosik (PiS) złamał przepisy Kodeksu wyborczego

Poseł Ryszard Bartosik (PiS) został zarejestrowany jako kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W trakcie kampanii wyborczej prawo zabrania organizowania loterii fantowych, konkursów, w których przewidziano nagrody finansowe. Złamanie tych przepisów zagrożone jest karą grzywny w wysokości od 5 tys. zł do 50 tys. złotych. Poseł PiS zorganizował konkurs z nagrodą pieniężną w wysokości 2.000 złotych

W marcu Ryszard Bartosik ogłosił konkurs dla kół gospodyń wiejskich na najlepszą babkę wielkanocną. Regulamin konkursu opublikował na swojej stronie internetowej. Czytamy w nim, iż organizatorem jest poseł Ryszard Bartosik, a gospodarzem imprezy biuro poselskie posła. Nagrodą za pierwsze miejsce był voucher o wartości 2.000 złotych.

W środę, 17 kwietnia w swoim biurze poselskim Ryszard Bartosik ogłosił wyniki konkursu i przede wszystkim wręczył nagrody, w tym nagrodę finansową w wysokości 2 tys. zł za pierwsze miejsce. Na to wydarzenie zaprosił startujące koła gospodyń wiejskich oraz lokalne media (nie wszystkie). O wszystkim poinformował także na swojej stronie na facebooku. Relacja ukazała się także na lokalnym portalu ściśle współpracującym z politykami PiS.

Ryszard Bartosik złamał Kodeks wyborczy, który zabrania organizowania konkursów

Ryszard Bartosik będąc kandydatem do PE prowadzi kampanię wyborczą. Jako poseł głosował nad zmianami w Kodeksie wyborczym, które weszły w życie z początkiem 2019 roku. Przepisy powinien więc znać i o nich pamiętać startując w wyborach. W ostatniej nowelizacji przepisów kodeksu dodano art. 108a, w którym w paragrafie pierwszym czytamy:

Zabrania się komitetom wyborczym, kandydatom oraz wyborcom prowadzącym agitację wyborczą na rzecz komitetów wyborczych lub kandydatów organizowania loterii fantowych, innego rodzaju gier losowych oraz konkursów, w których wygranymi są nagrody pieniężne lub przedmioty o wartości wyższej niż wartość przedmiotów zwyczajowo używanych w celach reklamowych lub promocyjnych.

Celem wprowadzonego zakazu jest zapewnienie uczciwego przebiegu wyborów i przeciwdziałanie zjawisku przekupywania wyborców nagrodami – komentarz autorstwa  Augustyniak Monika, Bielecki Leszek, Ruczkowski Piotr.

Posłowi grozi grzywna od 5 tys. do 50 tys. złotych

Sankcję za złamanie przywołanego przepisu określa art. 501 Kodeksu wyborczego

Kto, w związku z wyborami, prowadząc agitację wyborczą na rzecz komitetów wyborczych lub kandydata albo kandydatów organizuje loterie fantowe lub innego rodzaju gry losowe albo konkursy, w których wygranymi są nagrody pieniężne lub przedmioty o wartości wyższej niż wartość przedmiotów zwyczajowo używanych w celach reklamowych lub promocyjnych

podlega grzywnie od 5000 do 50 000 złotych.

W komentarzu do k.wyb. autorstwa Kazimierza Czaplickiego możemy przeczytać: Występek określony w art. 501 k. wyb. to występek umyślny, formalny, z działania, ścigany z urzędu z oskarżenia publicznego, zagrożony grzywną od 5000 zł do 50 000 zł. Dalej w komentarzu dowiadujemy się, iż przez słowo „konkurs” użyte w art. 108a § 1 i art. 501 Kodeksu wyborczego należy natomiast rozumieć imprezę, podczas której nie tylko najlepszych wykonawców i autorów wyróżnia się sowitymi nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi.

W związku z tym występek posła Bartosika powinien być ścigany z urzędu z oskarżenia publicznego. Czy prokuratura, na czele której stoi polityk PiS, podejmie działania?

Fot. fb/ryszardbartosik.net

Tagi: , ,

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.