Rząd przykrywa swoje zaniechania. Wprowadza zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób

koronawirus - zakaz zgromadzeń

Premier Morawiecki wraz z ministrem Szumowskim ogłosili na konferencji prasowej drastyczne ograniczenia w przemieszczaniu się. Ograniczenia będą obowiązywać do soboty 11 kwietnia 2020 r. Wprowadzony zostanie zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób.

Na zwołanej dzisiaj konferencji prasowej Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim poinformował o wprowadzeniu od jutra drastycznych ograniczeń w poruszaniu się. Wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące galerii handlowych, barów, restauracji, itp. są nadal aktualne.

Minister Zdrowia: będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami, gdy idziemy do pracy, sklepu, apteki, na spacer z psem.

Nowe ograniczenia, zakazy i nakazy będą opublikowane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, w którym znajdziemy m.in.:

  • zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób;
  • zakaz wychodzenia z domu poza wyjściem do pracy, do sklepu, do apteki czy na spacer z psem;
  • na mszy św. będzie mogło być tylko 5 wiernych (nie wlicza się do tego kapłanów);
  • w komunikacji publicznej może być zajęta tylko połowa miejsc siedzących;
  • na ulicach mijanie się w odległości minimum 2 metry;

Za złamanie zasad będą groziły mandaty. Nad przestrzeganiem nowych ograniczeń ma czuwać policja. Premier nie powiedział jak to ma zrobić. Wszystkich funkcjonariuszy w Polsce jest ok. 150 tys., a na kwarantannie przebywa / przebywać będzie kilkadziesiąt tysięcy osób. A przecież głównym zadaniem policji jest ściganie przestępców. Dlatego też premier Morawiecki wspomniał, że rząd pracuje nad rozwiązaniami nadzoru elektronicznego. Być może będzie obowiązek instalowania specjalnej aplikacji przeznaczonej dla osób przebywających na kwarantannie.

Premier nic nie wspomniał o wsparciu dla ludzi i przedsiębiorstw

Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego była długa, ale premier nic nie wspomniał o wsparciu dla pracowników i firm. Zakomunikował przede wszystkim, że ludzie mają zostać w domu, ale zapomniał już poinformować czy budżet państwa sfinansuje wynagrodzenia pracowników, czy rząd zrezygnuje z poboru podatków i danin od firm? Jeżeli nie zrezygnuje, to za kilka tygodni będą ludzkie dramaty. Ludzie nie będą mieli jak płacić swoje zobowiązania.

Zaskakujące, że premier nie zająknął się słowem na temat, który od dawna podnosi WHO i opozycja. Nie będzie znacznego zwiększenia stosowania testów. Minister Szumowski poinformował, że nadal w Polsce przeprowadza się jedynie 3 tys. testów dziennie. Laboratoria otrzymały pulę 100 tys. testów. Nic nie zostało powiedziane o zabezpieczeniu dla Polaków środków ochrony osobistej (np. maseczek). Rząd PiS wprowadza tylko to co jest najłatwiejsze: zakazy, nakazy i kary. Czy tak ma wyglądać ochrona zdrowia i życia obywateli?

Kiedy wszyscy potrzebujący będą mieli będą robione testy? Kiedy będą maski, kombinezony dla szpitali? Czy włączone zostaną wszystkie laboratoria do robienia testów ludziom? Co rząd robi, żeby kupić sprzęt i środki ochrony dla Polaków? – na te pytania nie usłyszeliśmy odpowiedzi.

Co z Tarczą Antykryzysową?

O wsparciu mikro i małych przedsiębiorców premier nie zająknął się na konferencji ani razu. A to jest ta grupa, której potrzebne jest szybkie wsparcie, jeśli nie mają nastąpić lawinowe bankructwa i zwolnienia pracowników.

Jak na razie Tarcza Antykryzysowa składa się z zakazu wychodzenia z domu – podsumował ekspert gospodarczy Robert Gwiazdowski

A co z wyborami, mają się odbyć 10 maja?

Bardzo drastyczne obostrzenia w przemieszczaniu się obowiązywać będą od jutra. Będzie zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób, ale rząd nadal nie wprowadza stanu wyjątkowego, który pozwoliłby przełożyć wybory prezydenckie na jesień lub wiosnę przyszłego roku.


Tagi: , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.