Sędzia Anna Maria Wesołowska w Brudzewie

Sędzia Anna Maria Wesołowska w Brudzewie

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych sędziów w kraju Anna Maria Wesołowska spotkała się wczoraj, 11 września z brudzewskimi uczniami, a także z ich nauczycielami, pedagogami i rodzicami. Podczas rozmów dzieliła się wiedzą, swoim doświadczeniem z sali sądowej oraz zachęcała do poruszania w szkołach zagadnień związanych z prawem. Dużą pomocą ma być w tym tzw. “kącik prawny”.

Ma długoletnią praktykę sędziowską, jednak większość Polaków zna ją z programu telewizyjnego ukazującego rzeczywistość sali sądowej oraz pracy organów ścigania – sędzia Anna Maria Wesołowska. We wtorek, po raz drugi już odwiedziła Brudzew. Na zaproszenie szkolnych pedagogów spotkała się z ok. 500 uczniami z terenu gminy Brudzew. W spotkaniu “Wczesna profilaktyka w budowaniu bezpiecznej szkoły” uczestniczyli wychowankowie klas IV – VIII.

Gość od lat prowadzi spotkania edukacyjno-profilaktyczne, gdzie stara się zachęcić uczniów do dyskusji i gromadzenia wiedzy dotyczącej prawa. Wczorajsze spotkanie miało przede wszystkim pomóc przestrzec uczniów przed zgubnymi skutkami nieprzemyślanych zachowań.

Czasami, podejmując jakieś działanie, sprawca nawet nie jest świadomy, że popełnia przestępstwo – mówiła sędzia.

Zauważyła, że “wybryki”, które mogą być dla nich normalnością, wynikające z głupoty albo z nudów w obliczu prawa mogą być wykroczeniami a nawet przestępstwem. Dlatego też na spotkaniu nie brakowało również przykładów z życia oraz z sali sądowej.

Były i liczne pytania ze strony uczniów od tych jakim jeździ samochodem po te czy nie miała nigdy wyrzutów sumienia skazując kogoś na więzienie.

“Edukacja prawna jest na wagę złota”

Anna Maria Wesołowska apelowała aby jak najwięcej osób zabierało głos i angażowało się w edukację młodzieży. Podkreślała duże znaczenie rodziny i zachęcała do korzystania z możliwości jakie daje obecnie wymiar sprawiedliwości.

Jedną z nich jest wdrażania lekcji wychowawczych w sądzie, czyli wizyty na prawdziwej rozprawie. Po to żeby dzieci i młodzież zobaczyła życie po błędzie i uczyła się na cudzych a nie własnych błędach.

Muszą wiedzieć jakie grożą im kary i za co odpowiadaj – mówiła sędzia.

Na prawdziwą salę rozpraw przyszło 18 tys. łódzkiej młodzieży – poinformowała sędzia. Jak mówi jest to pierwsza forma profilaktyki – Od ubiegłego roku wszystkie sądy mają tzw. sędziego koordynatora ds. współpracy ze społeczeństwem w ramach edukacji prawnej. Oznacza to, że wymiar sprawiedliwości musi się rozliczyć z edukowania społeczeństwa. Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ośrodek pomocy społecznej, sołtys, wójt, dyrektorzy szkół mogą skontaktować się z sądem i poprosić o profilaktykę – podkreślił na spotkaniu gość.

A może kąciki prawne? 

Kolejną możliwością propagowania wiedzy prawnej są tzw. “kąciki prawne”, do tworzenia których gorliwie sędzia zachęcała. Mają służyć temu żeby umieszczać tam te treści, które są dla nas wszystkich ważne. To są takie miejsca, które powinny być w każdej szkole, w każdym przedszkolu, czy nawet u sołtysa.

O czym marzą polskie przedszkolaki? 

Ogromną siłę rażenia mają kąciki prawne przedszkolne, są one z reguły rysunkowe. Zaczęły funkcjonować około pięć lat. I po wielu spotkaniach, w których wzięło udział 100 tys. przedszkolaków – jak informuje sędzia -okazuje się, że marzą o tym by rodzice nie palili papierosów, nie pili alkoholu, nie kłócili się, nie przeklinali.

Bohaterka programu telewizyjnego, ale przede wszystkim sędzia, ekspert z zakresu przestępczości zorganizowanej radziła, by jak najwcześniej zauważać potrzeby dzieci i interesować się przepisami prawa.

Służyć mogę Państwu w ten sposób, że pomagam poznać swoje prawa i obowiązki – zaznaczyła Anna Maria Wesołowska.

Niestety cytując za sędzią – Nie jesteśmy nauczeni przychodzenia na spotkania ze specjalistami – co też było widoczne na spotkaniu w części poświęconej rodzicom.


Tagi: , ,

Kalendarz wydarzeń

« Kwiecień 2019 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
czw 18
nie 21

Turek. Wielkanocny Coolturbeat

21 kwietnia godz. 21:00 - 23:30
czw 25

Turek. Drzwi otwarte w ZST

25 kwietnia godz. 09:00 - 15:00
pt 26

Kino TUR. Corgi, psiak Królowej

26 kwietnia - 29 kwietnia

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.