Sejmik debatował o wschodniej Wielkopolsce. Deklaracja marszałka Marka Woźniaka

Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Problemy z uruchomieniem odkrywki Ościsłowo unaoczniły, że zmierzch sektora paliwowo-energetycznego w Wielkopolsce wschodniej nie jest odległą perspektywą. Zagrożenia jakie powstają z tego tytułu wymagają kompensacji głównie ze strony szczebla rządowego. Problem subregionu konińsko-tureckiego podczas wczorajszej sesji podjął także Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

Do debaty na forum sejmiku walnie przyczyniła się aktywność posła Tomasza Nowaka i osób z nim współpracujących, którzy zainicjowali akcję przyjmowania samorządowych apeli o kompensację dla Wielkopolski wschodniej. Taki apel przyjął także wielkopolski sejmik.

Podczas debaty radny sejmiku Kazimierz Pałasz z SLD zastanawiał się, czy wsparcie dla subregionu Wielkopolski wschodniej mogłaby koordynować Agencja Rozwoju Regionalnego z Konina. Takie rozwiązanie dojrzewało w ostatnim okresie w otoczeniu marszałków Marka Woźniaka i Macieja Sytka (obaj PO).

Deklaracja marszałka Marka Woźniaka

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak w swoim wystąpieniu podkreślił, iż samorząd województwa dostrzega problem subregionu konińsko-tureckiego i będzie gotowy mu pomóc, ale na miarę możliwości samorządu regionalnego.

Myślę, że dobrym pomysłem jest wykorzystanie Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie, gdzie udziałowcy są także po stronie samorządów lokalnych. My możemy zadeklarować, iż jesteśmy w stanie dokapitalizować ARR kwotą nawet 10 mln złotych. Takie możliwości budżet województwa posiada, jeśli się do tego oczywiście przygotujemy – zadeklarował marszałek Marek Woźniak

Przestrzegałbym, przed takim trochę politycznym rozgrywaniem kwestii czy samorząd województwa pomoże wschodniej Wielkopolsce. Pomoże, tylko nie spodziewajmy się, że przeznaczy na to miliard czy dwa miliardy złotych, bo takich pieniędzy nie mamy i mieć nie będziemy. A to i tak są kwoty skromne wobec tych wyzwań. O takich pieniądzach może mówić tylko decydent centralny. I o to można co najwyżej zabiegać – kontynuował marszałek.

Czy wykorzystanie środków z Unii Europejskiej będzie można użyć dla wsparcia subregionu konińsko-tureckiego?

Również przyszła perspektywa finansowa Unii Europejskiej nie przyniesie takich dużych pieniędzy. Nawet jeśli uda nam się pewne programy dedykowane dla tego obszaru przewidzieć, co jest możliwe, to nie będą to kwoty miliardowe. To będą kwoty co najwyżej sięgające kilkuset milionów, nie więcej – wyjaśniał Marek Woźniak – można je będzie wówczas ulokować w projektach prowadzących do większej konkurencyjności gospodarki.

A może elektrownia atomowa pod Koninem?

Marszałek Woźniak ubolewał, iż od lat brakuje strategii rozwoju energetyki w Polsce. Ważnym jest pytanie, jakie są zamierzenia władz centralnych wobec tego obszaru.

Wyobraźmy sobie taki scenariusz. W ramach strategii rozwoju energetyki rząd podejmuje decyzję, że pierwsza polska elektrownia atomowa powstaje pod Koninem. Jest tam duży zasób wody niezbędny do chłodzenia. Jest tam całe zaplecze przesyłowe, ludzkie. Są elektrownie, które można wykorzystać jako wspomagające elementy. Oczywiście musi być zgoda społeczna na taki pomysł – zauważył marszałek – … Jeśli jest taki opór do elektrowni nad morzem, to być może pod Koninem ta elektrownia mogłaby powstać. I wtedy cały problem jest rozwiązany. Wyobraźcie sobie elektrownię atomową pod Koninem, która od razu generuje kilkanaście tysięcy miejsc pracy w całym otoczeniu.

Z całością wystąpienia Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego można zapoznać się —> TUTAJ

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , , , , , , , ,

« Marzec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.