Sukces KGW “Nasze Żuki” za palmę wielkanocną i babką z jajem

KGW Nasze Żuki

KGW “Nasze Żuki” zdobyło I miejsce w konkursie na palmę wielkanocną oraz wyróżnienie za babkę z jajem. Konkurs organizował Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Finał wojewódzkiego konkursu na potrawę z jajem i palmę wielkanocną odbył się w minioną sobotę w Rychtalu (najdalej na południe położona gmina w Wielkopolsce). Delegacja KGW “Nasze Żuki” pojechała w składzie: Bożena Świtaj, Kinga Trzmielewska, Aleksandra Walkowska, Ewelina Janiszewska, Dorota i Leszek Sylwestrzakowie.

Sukces KGW “Nasze Żuki”

Koło Gospodyń Wiejskich “Nasze Żuki” zdobyło I miejsce w konkursie na palmę wielkanocną. Sukces ten zaowocował nagrodą w kwocie 1.500 złotych. Oprócz tego za wyróżnienie za babkę z jajem KGW otrzymało dodatkowe 500 złotych.

Dziękujemy kapitule konkursowej za docenienie naszej pracy i za te 50 jaj!!! 🥚😁🥚
– zgodnie podkreślają gospodynie z Żuk

Wszystko zaczęło się od e-maila z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego z zaproszeniem do wzięcia udziału w Konkursie z Jajem na Potrawę i Palmę Wielkanocną.

Po wspólnie przyjętej decyzji Koło Gospodyń Wiejskich „Nasze Żuki” w Żukach ustaliło, że weźmie udział w dwóch kategoriach konkursowych – potrawa na słodko i palma wielkanocna.

PALMA WIELKANOCNA

Zgodnie z zapisami regulaminu Palma wielkanocna może być wykonana dowolną techniką, przy czym preferowane jest użycie materiałów i surowców pochodzenia naturalnego, bądź z materiałów ekologicznych np. żarnowiec, bukszpan, bazie, suche kwiaty, piórka, resztki włóczki, ziarna, przyprawy, liście itp. minimalna wysokość palmy wielkanocnej nie może być mniejsza niż 50 cm. Każde Koło Gospodyń Wiejskich może zgłosić maksymalnie jedną samodzielnie wykonaną palmę wielkanocną przygotowałam koncepcję naszej palmy. 

Kinga Trzmielewska, która wspólnie z mamą wykonała większość prac przy palmie, od początku nastawiła się, że będzie to palma w stylu rustykalnym i wykonana z naturalnych elementów. Panie poświęciły aż 8 godzin, by końcowy efekt zadowolił jury konkursu.

Pani Kinga opowiedziała komisji konkursowej historię powstania palmy, a także wskazała, z czego konkretnie została wykonana. Były to: (od góry) trzcina pospolita, rustykalne jaja, kłosy pszenicy, osty, lunaria (srebrniki Judasza), pióra, osty, drżączka (łzy Matki Boskiej), korona cierniowa z dzikiej róży, brzozowe gałązki, bazie, bukszpan, juta, kij leszczynowy. Każdy element miał swój symbol i znaczenie, które było związane z męką Jezusa Chrystusa oraz świętami Wielkiej Nocy.

Przy wręczaniu nagrody komisja konkursowa zwróciła uwagę, że ujęła ich historia i symbolika palmy, a także naturalne elementy, z których została wykonana. 

Koło Gospodyń Wiejskich „Nasze Żuki” w Żukach za plamę wielkanocną otrzymało I miejsce i nagrodę w wysokości 1500 zł. 

Palma już niedługo zostanie wyeksponowana w kościele parafialnym p.w. Św. Barbary w Turku! 

BABKA Z JAJEM

Niezwykle profesjonalnie do prac związanych z przygotowaniem potrawy na słodko przygotowały się członkinie koła Bożena Świtaj i Aleksandra Walkowska. Postawiły na smak babki majonezowej i babkę gotowaną. Formą nawiązano do konstrukcji baby z jajem. Piękne zdobienia, masa marcepanowa i masa cukrowa to biżuteryjna praca pani Aleksandry. W związku z tym, że wszystkie składniki musiały być jadalne, to włosy wykonano z makaronu. Ileż w tym wszystkim było kreatywności!

Babkę z jajem panie zareklamowały śpiewająco, w końcu w delegacji koła były również członkinie zespołu „Nasze Żuki”. Babka za smak i wygląd otrzymała wyróżnienie i nagrodę 500 zł. 

Kinga Trzmielewska
zastępca przewodniczącej
KGW „Nasze Żuki”


Tagi:

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.