Światowy Dzień Ubogich w parafii w Kaczkach Średnich

„Biedni nie są numerami, dzięki którym możemy pochwalić się działaniami. Biedni to osoby, którym należy wyjść na spotkanie. To samotni młodzi i starsi ludzie, których trzeba zaprosić do domu, aby podzielić się posiłkiem. To kobiety, mężczyźni i dzieci, którzy czekają na przyjacielskie słowo. Biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa” – papież Franciszek

Już po raz trzeci we wspólnocie parafialnej w Kaczkach Średnich obchodzono Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez Papieża Franciszka. Tegorocznym obchodom towarzyszą słowa Psalmu 9 „Ufność  nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie”. Naszą nadzieją jest ufność pokładana w Bogu, który nas kocha, który w każdej sytuacji może przyjść nam z pomocą, który zna rozwiązania dla naszych trosk i kłopotów.

Po raz kolejny z inicjatywy ks. proboszcza Pawła Zalewskiego, Grupy Ewangelizacyjnej, Parafialnego Zespołu „Caritas” oraz Parafialnej Scholi celebrowaliśmy Światowy Dzień Ubogich wychodząc poza mury kościoła. Wyszliśmy na spotkania do świetlic działających na terenie naszej parafii. 17 listopada odbyły się spotkania w Rogowie, Gąsinie i Kaczkach Średnich. Natomiast 21 listopada gościliśmy w Wietchininie oraz Kowalach Księżych.

Podczas tegorocznych obchodów, oprócz modlitewnego montażu słowno-muzycznego, przygotowanego przez wspólnoty była również okazja obejrzeć spektakl pt. „Białe tulipany”. Tę pełną refleksji, wrażliwości i wzruszeń sztukę napisał, a także wyreżyserował Mirosław Rojek. W aktorskie kreacje wcieliły się panie z grupy teatralnej, działającej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie.

Zadumaliśmy się nad potrzebą budowania więzi międzyludzkich, ważnością spotkań twarzą w twarz, a nie ograniczania się tylko do telefonicznych czy wirtualnych kontaktów. Nad trwaniem w relacji z drugą osobą w duchu. Nie tylko mówienia, ale zwłaszcza wsłuchiwania się w drugiego człowieka, wzajemnego zaufania, szacunku, zrozumienia i harmonii.

Idea przeżywania tygodnia ubogich na nowo umacnia w nas myśl, że najważniejsze jest spotkanie, zauważenie się w tym pędzie i dzielenie się miłością. Ubogacanie siebie nawzajem w świecie, w którym zawsze się gdzieś śpieszymy.

Mamy nadzieję, że Światowy Dzień Ubogich nauczy nas właściwego wartościowania człowieka, w myśl Ewangelii, która uczy, że Chrystus jest ubogim, a ubogi jest Chrystusem. By wyobraźnia Bożego miłosierdzia była w nas wszystkich.

G.K.


Tagi: ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.