TS proponuje wstrzymać przetarg na geotermię. Zarzuca burmistrzowi sabotaż?

Geotermia Turek. TS proponuje wstrzymać przetarg

Szanowny Pan Romuald Antosik – Burmistrz Miasta Turku

Jako podmioty inicjujące i propagujące przedsięwzięcie Geotermia Turek, czujemy się odpowiedzialni za prawidłową jego realizację. Zobowiązaliśmy się, że dołożymy wszelkich starań, aby obecne władze miasta Turku, poważnie i odpowiedzialnie podeszły do inwestycji w Geotermię Turek.

Dlatego w związku z podjętymi przez Pana działaniami w sprawie wykonania odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód geotermalnych o głębokość 2.200 metrów, stwierdzamy, że jest to nieprzemyślana i zła decyzja, którą należy zweryfikować i poprawić, tak aby w sposób efektywny wykorzystać zasoby geotermalne znajdujące się na terenie miasta Turku oraz publiczne środki finansowe przeznaczone na ten cel przez Rząd RP.

Na wstępie chcemy wyrazić swoje zdziwienie i rozczarowanie, że w tak ważnej sprawie dla Turku i jego mieszkańców przed podjęciem decyzji w sprawie inwestycji geotermalnej nie przeprowadził Pan konsultacji społecznych w tym z podmiotami działającymi na terenie miasta, dla których sprawa Geotermii Turek stanowi przedmiot bieżącej działalności. Nie znamy Pana planów związanych z wykorzystaniem zasobów geotermalnych znajdujących się na terenie miasta Turku. Uważamy jednak, że jest to złożony proces inwestycyjny, który wymaga zaangażowania i współpracy ponad wszelkimi podziałami, tak aby optymalnie go zaplanować i wykonać.

W naszej ocenie energia geotermalna może być wykorzystana dla nowej produkcji przemysłowej, w elektrociepłowni dającej możliwość obniżenia opłat za energię elektryczną i grzewczą dla potrzeb miasta oraz basenów termalnych i dla lecznictwa, a także rozwijania produkcji żywności, przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju i poprawie jakości powietrza. Jednak aby wykorzystać zasoby złóż geotermalnych znajdujących się pod Turkiem w tych celach, należy wykonać odwiert badawczo-eksploatacyjny na odpowiedniej głębokości, a także zastosować nowszą technologię w postaci sprężarkowej pompy ciepła zamiast starszej technologicznie absorpcyjnej pompy ciepła.

W szczególności chcemy zwrócić Panu uwagę, że dopiero wykonanie odwiertu badawczo-eksploatacyjnego wód geotermalnych na odpowiedniej głębokości i zastosowaniu sprężarkowej pompy ciepła pozwoli ocenić czy złoża tych gorących wód wystarczą na zaspokojenie potrzeb przyszłych pokoleń turkowian. Najważniejsze jest to, aby sprawy wód geotermalnych w Turku nie traktował Pan w sposób doraźny na potrzeby teraźniejszych i partykularnych interesów politycznych, ale żeby myślał Pan o przyszłości Naszego miasta.

Proponujemy wstrzymać się z ogłoszeniem przetargu na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód geotermalnych o głębokość 2.200 metrów, do czasu poprawienia całej dokumentacji i uzyskania dodatkowego dofinansowania, tak aby wykonać  odwiert badawczo-eksploatacyjny na głębokość co najmniej 5.000 metrów, który pozwoli na prawidłową i optymalną realizację całej inwestycji z korzyścią dla mieszkańców Turku. Wykonanie otworu badawczego o głębokości 2.200 metrów jest niecelowe, graniczące z sabotażem. Na terenie Turku wykonane już zostały 2 otwory głębokie Turek 1 i Turek 2 o zbliżonej głębokości.

Wykonanie odwiertu badawczo-eksploatacyjnego wód geotermalnych o głębokości co najmniej 5.000 metrów,  proponujemy po przeprowadzonych konsultacjach z prof. Jackiem Zimnym z AGH, ekspertem w dziedzinie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w tym geotermalnej, członkiem powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Narodowej Rady Rozwoju.

Towarzystwo Samorządowe w Turku
Stowarzyszenie „Zrównoważony Rozwój- Geotermia w Polsce” im. Św. Królowej Jadwigi Oddział w Turku
Turecki Klub Ekologiczny w Turku


Tagi: , ,

Kalendarz wydarzeń

« Marzec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
pon 18

Kino TUR. Planeta Singli 3

15 marca - 18 marca
pt 22

Kino TUR. Lego® Przygoda 2

22 marca - 25 marca
pt 22

Kino TUR. Green Book

22 marca - 25 marca
sob 23

Malanów. Mistrzostwa Wielkopolski Karate

23 marca godz. 10:00 - 15:00

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.