Tuliszków. Duchowo, artystycznie i kulinarnie na dożynkach w Nowym Świecie

W Nowym Świecie na dożynkach gminno – parafialnych zaprezentowało się 15 wieńców z terenu gminy. Na mieszkańców gminy i zaproszonych gości czekała tradycyjna ceremonia chleba, konkursy na najpiękniejszy wieniec i ciasto drożdżowe. Nie zabrakło muzyki, degustacji lokalnych potraw, a dla najmłodszych w strefie zabaw przygotowano darmowe atrakcje. 

Zanim rozpoczęła się zabawa odprawiono mszę świętą, podczas której dziękowano za tegoroczne plony i proszono aby w każdym domu nie zabrakło chleba. W tym roku na dożynkach świętowała jubileusz miejscowa jednostka OSP, która od wieku służy mieszkańcom w myśl dewizy “Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” .  Następnie odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Starości dożynek, którymi byli gospodarze z Nowego Świata oraz Krępy przekazali dary dożynkowe przybyłym przedstawicielom samorządów. Starościna Monika Dąbrowska razem z mężem prowadzi 11,5 ha gospodarstwo. Zajmują się produkcją rośliną i zwierzęcą. Z kolei starosta Łukasz Woźniak to technik mechanik, który od 2015 roku prowadzi 15 ha gospodarstwo przejęte po teściach.

Dożynki z konkursami

Do konkursu na wieniec dożynkowy zgłoszono 17 dzieł. Wzorem lat ubiegłych pierwsze miejsce przypadło gospodarzom święta, czyli w tym roku sołectwu Nowy Świat. W skład delegacji weszli Leszek Andrzejewski, Grażyna Janiszewska, Małgorzata Pilarska oraz Andrzej Szymczak. Jury przyznało także wyróżnienie sołectwu Ogorzelczyn. Później przyszedł czas na degustacje wypieków. Najlepszy chleb upiekła mieszkanka Gadowskich Holendrów Weronika Wieczorek. Drugie miejsce przypadło Eugenii Borowskiej z Ogorzelczyna, trzecie natomiast Annie Zajdel z miejscowości Sarbicko. Jurorzy zadowoleni ze swojej funkcji mogli być także próbując ciasta drożdżowe. W tym konkursie nie pierwszy już raz wygrała Jadwiga Wieruchowska z Ogorzelczyna.

Smacznie i artystycznie

Dożynki były przeglądem kulinarnym sołectw. Jedenaście z nich przygotowało prawdziwą ucztę dla uczestników sobotniego wydarzenia. Mieszkańcy gminy Tuliszków mieli okazję spróbować potraw z Sarbicka, Pętna, Rudy, Ogorzelczyna, Krępy, Wymysłowa, Tuliszkowa, Wielopola, Grzymiszewa, Kiszew oraz Smaszewa. Były dania mięsne, bezmięsne, ciasta i owoce. Na stołach prezentowały się zupy, kluski, gulasze, bigos, pajdy chleba ze smalce, grillowana wędlina, czy różnorodne wypieki. Ze sceny zaś czas umilały biesiadnikom występy zespołów “Jesień”, “Tulibabki” oraz działających przy MGOK w Tuliszkowie, czy też scholi parafialnej. Uczestnicy mogli też bawić się na koncercie zespołu Vinez, a po nim na zabawie tanecznej.


Tagi: ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.