Tuliszków. Radni z klubu Porozumienie przerwali sesję

Tuliszków. Radni z klubu Porozumienie przerwali sesję

Na wniosek wiceprzewodniczącego rady miejskiej Tuliszkowa środowa sesja została przerwana i zostanie wznowiona dzisiaj o godz. 15.00. Przerwa wynika, jak argumentowano z szeregu autopoprawek do uchwał, które zamierzał przedstawić burmistrz. Radni nie chcieli głosować bez ich wnikliwej analizy. Na sesji mieli głosować m.in. nad projektem zmiany uchwały budżetowej. 

Radni większością głosów zgodzili się na zawnioskowaną przerwę. Jeszcze przed jej uchwaleniem głos zabrał w imieniu Klubu Radnych Porozumienie Wit Bryliński. Tłumaczył, że wniosek o przerwanie sesji spowodowany jest chaosem, który obserwujemy od wielu miesięcy.

Po raz kolejny trafiły do nas przed obradami autopoprawki do uchwały budżetowej, do WPF, innych projektów z którymi nie możemy się spokojnie zapoznać. To są proszę państwa dokumenty urzędowe. My nie możemy przechodzić nad porządkiem, jeśli dostajemy jakiś dokument i mamy podjąć uchwałę bez zapoznania się z materiałem. Tych poprawek jest naprawdę dosyć dużo.

Radny nie pamięta, aby wcześniej dochodziło do takich sytuacji. – Nie pamiętam nigdy, aby były jakieś autopoprawki – mówił dodając, że teraz wszystko jest przygotowywane w wielkim pośpiechu. Przewodniczący z kolei otrzymał nowy projekt uchwały chwilę przed sesją, a radni w ogóle.

Nie wiem czy te projekty są poukrywane w jakichś szafach? Czy mamy jakąś szafę Kiszczaka, że te materiały są chowane przed radnymi? Nie może być tak, że mamy uchwałę budżetową, zmiany w uchwale i na pięć minut przed sesją dostajemy autopoprawki. Kiedy mamy się z tym zapoznać? To nie jest jedna prosta zmiana – mówił Bryliński.

Zdaniem przewodniczącego na wspólnym posiedzeniu stałych komisji rady, która odbyła się dzień wcześniej, była procedowana zupełnie inna uchwała budżetowa. Nie znalazły się w niej autopoprawki, czy wnioski. – … dziś dostajemy książkę do przeanalizowania na minutę przed sesją. Tak być nie może – mówił Andrzej Janczewski.

Wniosek o przerwę w sesji złożony przedwcześnie?

Zaprotestował przeciwko takiej zaskakującej przerwie radny Karol Zieliński, który dla Turek24 tak spuentował wniosek klubu.

Myślę, że wniosek złożony był przedwcześnie, ponieważ cala rada nie mogła zapoznać się z proponowanymi autoporawkami. Wniosek byłby zasadny, gdyby wszyscy radni zapoznaliby się z ich zakresem i jeżeli byłby on obszerny wtedy oczywiście przerwanie obrad sesji jest zasadne. Jeżeli być może dotyczyłoby to błędu pisarskiego przerywanie przed wyjaśnieniem nie ma większego sensu.

Zaskoczeni i zbulwersowani całą sytuacją byli sołtysi trzech sołectw m.in. Grzymiszewa, którzy to mieli nadzieję, że jeszcze na środowej sesji podjęta zostanie zmiana uchwały budżetowej. Znalazły się bowiem w niej zmiany dotyczące sołectw, które rzutowały na złożenie wniosków do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu na konkurs “Pięknieje wielkopolska wieś” w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi.


Tagi: , , ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.