Turek. Burmistrz zaprzysiężony. Radni złożyli ślubowanie

Podczas poniedziałkowej, inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej Turku radni oraz wybrany na kolejną kadencję burmistrz Romuald Antosik złożyli ślubowanie. Wcześniej z rąk członków Miejskiej Komisji Wyborczej odebrali zaświadczenia.

Radnymi, którzy złożyli rotę ślubowania byli: Maciej Aniołczyk, Marcin Derucki, Ewa Groncik, Dariusz Jasak, Paweł Borowski, Mariola Kadrzyńska-Siwek, Janina Kolęda, Seweryn Chrostek, Radosław Idzikowski, Paweł Kwiatkowski, Henryk Kacprzak, Elżbieta Niespodziańska, Norbert Lament, Mariola Pacześna, Andrzej Perliński, Jerzy Pionke, Wojciech Rygiert, Karol Serafiński, Maryla Stolarek oraz Grzegorz Wojtczak.

Z mandatu radnego zrezygnował Dariusz Kałużny, który chwilę wcześniej na sesji Rady Powiatu Tureckiego został wybrany na starostę.

Wczoraj także nastąpiło zaprzysiężenie Romualda Antosika. Burmistrz wygłosił przemówienie, dziękując wszystkim, którzy swoje głosy oddali właśnie na niego. Słowa podziękowania skierował także dla rodziny, współpracowników i radnych. Przypomniał dokonania poprzedniej kadencji oraz podkreśli rolę radnego w inicjowaniu działań i wspieraniu burmistrza a także branie odpowiedzialności za to co dzieje się w mieście.

Burmistrz Antosik apelował o współpracę

Zaznaczył, że zarówno Turek, jak i cała Wielkopolska wschodnia znalazły się w trudnej sytuacji gospodarczej związanej z wygaśnięciem przemysłu paliwowo-energetycznego. Apelował o współpracę do sąsiednich samorządów, wójtów i radnych. O determinację w swoich działaniach i dążeniu do rozwoju Turku i regionu upomniał się u posłów z naszego regionu. Na pomoc i zaangażowanie liczy także na szczeblu rządowym, jak i wojewódzkim.

Ze swojej strony deklaruję również współpracę z samorządem województwa. Liczę na konkretny program dla naszego miasta, powiatu tureckiego i całej Wielkopolski wschodniej. Wielokrotnie słyszymy, że następuje kres przemysłu paliwowo-energetycznego dla naszego regionu, ale poza tymi słowami nic się nie dzieje. Miasto Turek, jak i ja osobiście doświadczyłem braku zainteresowania przy zakończeniu funkcjonowania elektrowni, kiedy zostaliśmy pozostawieni sami sobie z brakiem ciepła dla mieszkańców. Mam nadzieję, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy.

Wierzę, że będzie większe zaangażowanie zarówno władz wojewódzkich, zarówno szczebla rządowego, jak i samorządowego. Mam tu namyśli inicjatywy odgórne, związane z budową infrastruktury oraz stworzenie nowych zakładów pracy, rozwój transportu publicznego na tym terenie. Brak zainteresowania ze strony władz państwowych, jak i wojewódzkich, może spowodować zapaść tego regionu. Miasta Turek, jak i całej Wielkopolski wschodniej nie stać, aby samodzielnie udźwignąć skutki zakończenia przemysłu paliwowo-energetycznego na tym terenie. Przypominam, że przemysł paliwowo-energetyczny powstał dzięki ingerencji państwa i dlatego państwo, władze centralne muszą teraz wziąć na siebie odpowiedzialność za ten region. Służył on przez wiele lat całemu krajowi i który zasługuje na jego wsparcie i pomoc – mówił po zaprzysiężeniu burmistrz Turku.

Poselskie deklaracje o współpracy

Był to też dzień podziękowań i gratulacji od dyrektorów szkół, radnych i przedstawicieli instytucji i organizacji miejskich. Gratulowali także obecni na sesji posłowie Ryszard Bartosik (PiS) oraz Tomasz Nowak (PO). Pierwszy życzył otwartości i szerokich planów ku rozwojowi miasta aby mieszkańcom z dnia na dzień żyło się lepiej. Drugi z kolei mówił:

Turek to miasto z potencjałem. Widzimy to każdego dnia w minionej kadencji burmistrza Antosika i radnych. Myślę, że ta kadencja będzie przełomowa. (…) XXI wiek stawia wyzwania, wyzwania jak najdalej idących konsultacji, spotkań z ludźmi, by być w ciągłym kontakcie i rozmowie. Wiem doskonale, że ta rada i ten burmistrz będą takie miasto budować. Miasto, w którym jest dialog, a podmiotem jest obywatel i mieszkaniec.

Poseł Nowak zadeklarował jak najdalej idącą współpracę w parlamencie, w urzędzie marszałkowskim i w sejmiku. Jak trzeba będzie, to również będzie “otwierać drzwi” w Unii Europejskiej w Brukseli i Strasburgu.


Tagi: , , ,

Kalendarz wydarzeń

« Maj 2019 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
nie 26

Turek. Wystawa Na zdrowie

6 maja - 27 czerwca
nie 26
nie 26
nie 26

Dni Malanowa

25 maja - 26 maja

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.