Turek. Co obserwowały przedszkolaki w „Ósemce”?

Turek. Co obserwowały przedszkolaki w „Ósemce”?

Od 21 do 25 października w grupie dzieci 5-letnich w Przedszkolu Samorządowym Nr 8 w Turku realizowany był projekt badawczy pod nazwą “Obserwacje przyrodnicze na 4 pory roku – jesień”. Celem było przybliżenie przedszkolakom świata przyrody, poznanie różnych środowisk oraz wzbogacanie w tym zakresie wiedzy dzieci poprzez aktywne działanie, badanie i obserwację środowiska przyrodniczego.

Przedszkolaki wspólnie poszukiwały odpowiedzi na postawione pierwszego dnia pytania, realizując w ciągu tygodnia zadania tj: jesienne zmiany w przyrodzie, odgłosy jesieni, jesienny kącik badawczy, powiązanie pracy wychowawczej z tematem jesieni, bezpieczeństwo jesienią.

Ponadto przeprowadziły też wiele ciekawych doświadczeń, dzięki którym wspólnie wyjaśniły zjawiska z najbliższego otoczenia, sprawdzono:

  1. „Dlaczego słoik jest mokry?” zapoznanie z parowaniem wody z powierzchni liści;
  2. „Dlaczego nie wszystkie drzewa tracą liście na zimę?” wyjaśnienie, dlaczego nie wszystkie drzewa tracą liście na zimę;
  3. “Drożdże to też grzyby” zapoznanie z innym rodzajem grzybów, poznanie ich znaczenia w życiu człowieka;
  4. „Wszędzie mnóstwo szyszek” wyjaśnienie ciekawostki spadających z drzew iglastych szyszek będących owocami;
  5. „Dlaczego kasztan kłuje, czyli o przystosowaniach nasion”.

Jednym z założeń projektu było wykonanie zadań domowych przez dzieci z rodzicami. Zadaniem domowym dla przedszkolaków i ich najbliższych było wykonanie kompozycji las jesienią. Bogactwo naturalnych okazów przyrody stało się niezwykłą inspiracją do stworzenia przepięknych makiet, które ozdobiły salę pięciolatków.

Realizowany w “Ósemce” projekt badawczy, a w nim ciekawe eksperymenty to ważny element nauki poprzez zabawę oraz odkrywanie świata. Zwłaszcza, że eksperymenty przyrodnicze są dla dzieci szczególnie interesujące, bo wyjaśniają zjawiska z najbliższego otoczenia. Podczas takich zajęć maluchy zaspokajają swoją ciekawość oraz wzmacniają poczucie własnej wartości i pewności siebie. Projekt badawczy pt. “Obserwacje przyrodnicze na 4 pory roku – jesień” był pierwszym etapem zaplanowanego na cały rok działania.

Materiał prasowy Przedszkola Samorządowego nr 8


Tagi:

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.