Turek. Czy na “becikowym” robi się politykę?

Turek. Sesja rady miejskiej

„Nawet na becikowym próbujecie robić politykę”. O co chodzi? O jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka w wysokości 1000 zł. Punkt, który nawet nie znalazł się w porządku obrad Rady Miejskiej Turku, a dostarczył najwięcej emocji i dyskusji podczas wczorajszej sesji.

Wprowadzenie do porządku obrad sesji punktu dotyczącego jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka zaproponował przewodniczący rady Dariusz Jasak. Jednak nie znalazł poparcia w osobie Romualda Antosika, który przypominał, że musi być opinia burmistrza do każdego projektu uchwały, który jest przedkładany pod obrady, jeżeli inicjatywa jest po stronie radnych. A takiej opinii burmistrz nie wydał.

2 lipca 2018 wiceprzewodnicząca Kadrzyńska-Siwek o taką opinię wystąpiła i pan burmistrz do tej pory takiej opinii nie wyraził. Nie wiem jaki jest powód, dla którego nie ma opinii do tej uchwały – mówił przewodniczący.

Jak poinformowała kierownik Wydziału Spraw Społecznych Aleksandra Purcel – Kowalska była przekazana informacja finansowa i opinia prawna. Z kolei włodarz Turku informował, że uchwała, której ostateczną wersję zobaczył nie jest przygotowana w sposób konkretny, dlatego szkoda ją podejmować.

Ja nie jestem przeciwko takiej uchwale, ale zróbmy to raz a dobrze. Żeby potem się nie okazało, że ta uchwała miała bardzo szerokie konsekwencje w przyszłości – informował burmistrz zapewniając, że nie będzie pozytywnej opinii do tej uchwały, bo jest wadliwa.

Co z tą opinią?

I nie byłoby dalszej rozmowy, gdyż punkt przepadł w głosowaniu nad wprowadzeniem go do porządku obrad. Jednak w interpelacjach i zapytaniach przewodniczący rady poprosił o udzielenie informacji kiedy burmistrz wyrazi swoją opinię?

Od 2 lipca to jest dość sporo czasu i do tej pory tej opinii nie ma. To wymyka się chyba wszystkim prawidłowościom. Tym bardziej, że tak szacownej pani wiceprzewodniczącej to trudno jest nie odpowiadać, a pan burmistrz gdzieś coś przespał jednak – podkreślił Dariusz Jasak.

Udzielając odpowiedzi Romuald Antosik stwierdził, że przedstawiona uchwała zawiera szereg błędów. Należałoby się zastanowić nad tym kto powinien otrzymać świadczenie, w jakiej formie i określić regulamin jego przyznawania. Ważny jest też termin wejścia w życie uchwały. Należałoby zaplanować na to środki w budżecie miasta, których obecnie nie ma.

Dlatego też w takim kształcie nie jestem w stanie pozytywnie zaopiniować tego projektu uchwały. Aczkolwiek idea jest słuszna tylko nie róbmy jej na kolanie. Przygotujmy ją naprawdę rzetelnie, ponieważ ta uchwała będzie skutkowała na lata – mówił burmistrz.

Brak dobrej woli czy też robienie z “becikowego” polityki?

Zdaniem radnego Romana Groblicy brak opinii burmistrza jest przykładem braku dobrej woli. I jak stwierdził wszystko było robione po to, żeby uchwała nie trafiła na dzisiejszą sesję.

Nawet na becikowym próbujecie robić politykę – mówił burmistrz, jednocześnie dopytując radnego Groblicę czy głosowałby na tą uchwałą skoro jest niekompletna.

Przewodniczący Jasak próbował dopytać jeszcze czy burmistrz i służby mu podległe mogą przygotować projekt uchwały żeby go jeszcze w tej kadencji przyjąć? A jaka jest gwarancja, że przyszła rada przegłosuje środki finansowej na ten cel – pytał burmistrz proponując zakończenie dyskusji, gdyż jest to “zwykłe bicie piany”.


Tagi: , , , ,

Kalendarz wydarzeń

« Kwiecień 2019 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
czw 18
nie 21

Turek. Wielkanocny Coolturbeat

21 kwietnia godz. 21:00 - 23:30
czw 25

Turek. Drzwi otwarte w ZST

25 kwietnia godz. 09:00 - 15:00
pt 26

Kino TUR. Corgi, psiak Królowej

26 kwietnia - 29 kwietnia

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.