Turek. O dziele Mehoffera w Dzień Dobry TVN

O tym w jaki sposób krakowski malarz Józef Mehoffer znalazł się w Turku oraz o polichromii w kościele NSPJ można obejrzeć i usłyszeć w Dzień Dobry TVN. Dziennikarz Łukasz Radwan historię projektu poznał dzięki dyrektorowi turkowskiego muzeum Bartoszowi Stachowiakowi. 

Nie po raz pierwszy dzieło Józefa Mehoffera znalazło się w obiektywie kamery. W maju w Turku gościła ekipa ogólnopolskiej stacji TVN-u. Program wyemitowany został w telewizji śniadaniowej 11 czerwca.

Dzieło Mehoffera w Turku

Józef Mehoffer jest autorem m.in. “Dziwnego ogrodu” – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich obrazów. W Turku znany jest również jako designer, ponieważ zaprojektował wnętrza miejscowego Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jak krakowski malarz znalazł się w Wielkopolsce?

Żeby o tym powiedzieć trzeba wrócić aż do 1925 roku, kiedy artysta czasowo przebywał w Watykanie, w Rzymie. Tam na jednej z uliczek, w czasie spaceru spotkał młodego księdza Józefa Florczaka. To spotkanie zaowocowało wieloletnią przyjaźnią – zdradził Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.

W 1929 roku ksiądz Florczak wrócił do Polski. Po krótkim urlopie poprosił o przydział do parafii w Turku.

W 1933 roku ksiądz zaprosił swojego przyjaciela. Weszli tutaj do naszego kościoła i ów artysta powiedział “przyjacielu, kościół masz piękny, ale wystrój paskudny – opowiadał Bartosz Stachowiak.

Mehoffer całkowicie odmienił wnętrze świątyni. Choć miał o wiele większe plany, nie mógł ich zrealizować z powodu II wojny światowej. Kościół został zamknięty przez Niemców i przeznaczony dla przesiedleńców ze wschodu, co spowodowało jego powolne niszczenie, szczególnie części parterowej. Obecny wygląd jest efektem ogromnej pracy konserwatorów zabytków.

Wnętrze kościoła 

Kościół N.S.P.J. w Turku posiada wyjątkowe ozdoby na sklepieniach – polichromie. Mehoffer zaprojektował na nich złocenia – gwiazdy i deszcz. Nad ołtarzem można podziwiać także cherubiny i serafiny. Artysta jednak nie namalował ich sam.

Już wtedy był w podeszłym wieku, ponad 60 lat. Nie był w stanie wykonać polichromii – to jest ponad 3 tysiące metrów. Dobrał sobie swoich uczniów z Akademii Krakowskiej
– wyjaśnił dyrektor Muzeum Miasta Turku.

Kościołów, które mają pełną polichromię jest niewiele, a stworzonych przez takich artystów jak Józef Mehoffer z pewnością jeszcze mniej. Z tego względu warto wybrać się do kościoła w Turku – miejsca, które powstało z pasji i niezwykłej przyjaźni.

Materiał filmowy zrealizowany przez ekipę DD TVN można obejrzeć —> TUTAJ

źródło: Dzień Dobry TVN

Tagi: , , ,

« Styczeń 2021 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.