Władysławów. 50 lat KGW w Skarbkach

Pół wieku działalności ma już za sobą Koło Gospodyń Wiejskich w Skarbkach. Wspaniały jubileusz obchodzono w sobotę, tj. 22 lutego. Gospodynie udowodniły, że czas płynie, a im energii i siły do działania nie ubywa. Wciąż podchodzą do nowych wyzwań z niesłabnącym zapałem oraz nieskrywaną radością.

Zaproszonych gości powitała przewodnicząca koła Anna Kujawa. Chwilą ciszy natomiast uczczono pamięć zmarłych członkiń KGW. Z okazji dostojnego jubileuszu zaprezentowano krótki zarys historyczny KGW Skarbki.

To już 50 lat

Koło Gospodyń Wiejskich w Skarbkach zostało powołane do życia pod koniec 1969 r. Założycielką i pierwszą przewodniczącą koła była Salomea Antczak. Jej poczynania kontynuowały Jadwiga Pasternak i Joanna Bartosik. Panie z zapałem pielęgnowały ludową tradycję poprzez organizowanie kursów prowadzenia domu, szycia, gotowania czy pieczenia. Wspólnie zbierały zioła i wiły wieńce, urządzały biesiady ze śpiewem i tańcem. Koło wraz z Radą Sołecką oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Skarbkach podejmowało wiele inicjatyw mających na celu integrację środowiska wiejskiego. Życie kulturalne skupiało się głównie na organizacji imprez okolicznościowych, takich jak Dzień Kobiet, balów sylwestrowych, karnawałowych czy pielgrzymek autokarowych do Lichenia i Częstochowy.

Dnia 10 marca 2018 r. na walnym zebraniu sprawozdawczym powołano nowy Zarząd w składzie: Anna Kujawa – przewodnicząca, Agnieszka Żurawik, Izabela Cieślak – zastępczynie przewodniczącej, Karolina Szewczyk – skarbnik i Wioletta Gajda – sekretarz. Koło organizuje dochodowe imprezy okolicznościowe: majówki, andrzejki, sylwester oraz imprezy integrujące społeczność wiejską – Dzień Kobiet, pikniki rodzinne. Organizuje także spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Stara się w miarę pojawiających się możliwości pozyskiwać fundusze z zewnątrz, by móc rozwijać swoją działalność społeczno-wychowawczą i kulturalno-oświatową w lokalnym środowisku. Sołectwo Skarbki w 2019 r. było gospodarzem Dożynek Gminno-Parafialnych, a na Dożynkach Powiatowo-Gminno-Parafialnych zajęło I miejsce na najładniejszy wieniec dożynkowy.

Po chwili wspomnień nadszedł czas na część artystyczną. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały Lena Kurczoba i Martyna Żurawik w piosence ,,Być kobietą”. Z kolei zdolności taneczne podziwiano w wykonaniu Sandry Zasady, Mai Cieślak, Alicji Kurz, Leny Kurczoba, Martyny Żurawik oraz Roksany Zasady. Uroczystość 50-lecia KGW uświetnił także występ zespołu ,,Seniorskie Nuty” działający przy GOK we Władysławowie. W swoim repertuarze muzycznym wyśpiewał moc serdecznych życzeń dla członkiń Koła.

Kwiaty, prezenty i życzenia dla członkiń KGW Skarbki skierowali wójt Elżbieta Klanowska wraz z dyrektorem GOK-u Krzysztofem Owczarkiem, przewodniczącą rady gminy Krystyną Michalak i radną gminną Krystyną Walczak.

Po części oficjalnej i artystycznej przybyłych gości zaproszono na poczęstunek oraz przepyszny tort. Jubileusz przebiegł w przyjaznej i serdecznej atmosferze. Był okazją nie tylko do wspólnej zabawy, lecz także do niekończących się rozmów i wspomnień.

źródło: wladyslawow.pl


Tagi:

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.