Władysławów. “Wybitni specjaliści” z PiS o rolnictwie

Władysławów. Wojewoda podpisał umowy z samorządami

Ryszard Bartosik, Zbigniew Dolata, Leszek Galemba, Krzysztof Ostrowski – to zdaniem piątego parlamentarzysty Witolda Czarneckiego “wybitni specjaliści” od polskiej wsi. Podczas wczorajszej konferencji prasowej poświęconej planom rozwoju wsi zachęcano do zadawania pytań i skorzystania z wiedzy “wybitnych przedstawicieli rolnictwa”.

Kilka dni temu premier rządu przedstawił trzy filary planu dla wsi: ochronę, wsparcie i rozwój. O szczegółach planu informowali na poniedziałkowym spotkaniu we Władysławowie działacze Prawa i Sprawiedliwości. Jedynie poseł Leszek Galemba jest producentem rolnym i żyje z rolnictwa. Pozostali aktywiści PiS to politolog, nauczyciel i lekarz, a więc “wybitni specjaliści” od polskiej wsi.

Wśród najważniejszych działań, które mają pomóc rolnictwu ma być stworzenie polskiej produkcji pasz. Zastąpienie importu komponentów białkowych pochodzenia obcego rodzimym białkiem. Bezpieczeństwo białkowe jest elementem bezpieczeństwa żywnościowego – zaznaczył Leszek Galemba. Kolejnym ma być utworzenie polskiego holdingu spożywczego opartego głównie o spółkę cukrową, ELEWARR, rynki hurtowe, gospodarstwa, które są własnością Skarbu Państwa. Ma to doprowadzić do tego, że  zapóźnienia, które mamy od dziesięciu lat, kiedy wyprzedano przemysł przetwórczy w obszarze przetwórstwa rolno-spożywczego, żeby stworzyć konkurencję dla obcych koncernów i tym samym stabilizować rynki rolne – kontynuował poseł.

Z kolei Ryszard Bartosik skupił się na suszy. Podkreślił, że wszyscy rolnicy będą mogli skorzystać z pomocy w związku ze jej skutkami. Mają się też znaleźć pieniądze na stosowanie przyjaznych nawozów, czyli wapnowanie. W walce z suszą ma być też pomocny program retencji wodnej. Chcemy tutaj korzystać ze zbiorników powierzchniowych, zatrzymywać wodę w glebie. Tak aby rolnicy byli przygotowani na suszę, abyśmy mogli na to reagować – mówił parlamentarzysta. Kolejnym elementem programu jest zmiana dotycząca dopłat do akcyzy w związku z paliwem rolniczym. Od przyszłego roku wszyscy rolnicy mają otrzymać nie 86 litrów, a 100 litrów/ha. Ponadto ci, którzy mają hodowlę otrzymają zwrot akcyzy zawartej w cenie zakupionego paliwa w ilości 30 litrów na każdą Dużą Jednostkę Przeliczeniową.

Nawiązano również do sprzedaży żywności z małych gospodarstw. Program zakłada, że rolnicy będą mieli możliwość sprzedaży bezpośredniej tego, co wyprodukują w swoich gospodarstwach ekologicznych.

Na zakończenie spotkania Witold Czarnecki zachęcał do zadawania pytań nawet najtrudniejszych, bo na każde pytanie byli w stanie odpowiedzieć “wybitni specjaliści od rolnictwa” w postaci obecnych parlamentarzystów. Tylko szkoda, że nie było tych, najbardziej zainteresowanych tematem – rolników, którzy mogliby zadać pytania.


Tagi: , , , , , ,

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.