Wotum zaufania odroczone. Przerwana sesja. Burmistrz traci poparcie

Wotum zaufania odroczone. Przerwana sesja. Burmistrz traci poparcie

Nieoczekiwany przebieg miała środowa sesja rady miejskiej. Tuż przed głosowaniem nad wotum zaufania dla burmistrza została przerwana i odroczona do poniedziałku.

Na środę (19.06) została zwołana jedna z dwóch najważniejszych sesji w roku. W porządku obrad znalazł się punkt o udzieleniu absolutorium dla burmistrza za wykonanie budżetu za rok 2018. Znalazł się także punkt o debacie nad Raportem o stanie miasta i udzieleniu burmistrzowi wotum zaufania – to ustawowe novum po raz pierwszy wprowadzone do samorządów wszystkich szczebli.

Dyskusji nad Raportem o stanie miasta praktycznie nie było, nie licząc wystąpienia Grzegorza Wojtczaka. Radny PiS rozpoczął od podziękowań i pochwał pod adresem burmistrza, co jak na domniemanego radnego opozycji było dosyć osobliwe i zaskakujące. Przedstawiciel opozycji podkreślił brak oficjalnej strategii rozwoju miasta i skrytykował opieranie się jedynie na Zintegrowanej strategii rozwoju gospodarczego gmin powiatu tureckiego.

Argument o braku strategii jakkolwiek słuszny, to nie powinien być jednak jedynym w ustach przedstawiciela przygotowanej merytorycznie opozycji. PiS wysłał sygnał, że albo nie chce być opozycją albo radni lekceważą swoje obowiązki i na sesję przychodzą nieprzygotowani. Wydaje się, że najistotniejszym dla nich jest deklaracja polityczna uzewnętrzniająca się w postaci głosowania. Natomiast debata, polemika na argumenty schodzi na dalszy plan.

Głosowanie nad wotum zaufania odroczone

Raport o stanie miasta miał być podstawą do głosowania nad wotum zaufania dla burmistrza. Nie doszło jednak do tego z powodu dramatycznych wydarzeń i politycznej decyzji o przerwaniu sesji.

W trakcie obrad źle się poczuł i zasłabł jeden z radnych Ziemi Turkowskiej. Z uwagi, iż pełni on również funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, klub ZT zaniepokojony stanem zdrowia kolegi zdecydował o przerwaniu sesji. Wniosek taki postawiła przewodnicząca rady Mariola Kadrzyńska-Siwek.

Oponować próbował radny PiS Grzegorz Wojtczak
plik dźwiękowy

Jakkolwiek trudno odmawiać radnym Ziemi Turkowskiej zaniepokojenia i troski o stan zdrowia kolegi, to jednak argument, że brak obecności przewodniczącego Komisji Rewizyjnej uniemożliwia przegłosowanie wotum zaufania jest niewłaściwy. Obecność szefa Komisji Rewizyjnej jest istotna podczas punktu dotyczącego udzielenia absolutorium, a nie wotum zaufania.

Sam proces technicznego oddania głosu nad wotum zaufania dla burmistrza potrwałby 2-3 minuty. I wówczas można by przerwać sesję, gdyż następny dopiero punkt sesji dotyczył wykonania budżetu i udzielenia burmistrzowi absolutorium.

Na sesji burmistrz stracił bezwzględną większość?

W momencie gdy obrady sesji rady miasta opuścił przewodniczący Komisji Rewizyjnej (członek Ziemi Turkowskiej) burmistrz Antosik mógł zacząć przypuszczać, iż stracił bezwzględną większość w radzie. A taki próg jest wymagany przy udzieleniu wotum zaufania. W Radzie Miejskiej Turku bezwzględna większość wynosi 11 radnych.

Przypomnijmy, iż w wyniku wyborów z komitetu wyborczego burmistrza mandat radnego uzyskało 12 kandydatów. Ponadto od początku kadencji klub Ziemi Turkowskiej zaczął wspierać także radny Paweł Kwiatkowski. Przez pół roku Romuald Antosik mógł liczyć na wsparcie 13 radnych. W ostatnich tygodniach jednak szeregi Ziemi Turkowskiej opuścił (został wykluczony) radny Karol Serafiński.

Za wnioskiem o przerwanie sesji głosowało 10 radnych. Dwoje radnych wstrzymało się od głosu (Karol Serafiński i Mariola Pacześna). Przeciw przerwaniu sesji głosowało 6 radnych PiS.

W momencie przerwania sesji burmistrz Antosik mógł liczyć jedynie na głosy 10 radnych, a to za mało, by uzyskać wotum zaufania.

Wotum zaufania “zawisło” na głosie radnej Marioli Pacześnej. Burmistrz nie chciał ryzykować, gdyż głos “wstrzymuję się” miałby skutek równoznaczny z głosowaniem “przeciw” udzieleniu wotum. I to było rzeczywistą przyczyną przerwania sesji.

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , , , ,

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.