W Światowy Dzień Pszczół dla pszczelarzy 2 miliony od samorządu województwa

W Światowy Dzień Pszczół 2 mln zł od Samorządu Województwa Wielkopolskiego | przemawia marszałek Marek Woźniak

Światowy Dzień Pszczół, ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, przypada 20 maja. W tym dniu Samorząd Województwa Wielkopolskiego przygotował prezent dla wielkopolskich pszczelarzy – podpisał umowę dotyczącą wsparcia wielkopolskich pszczelarzy. Wysokość dofinansowania to 2 mln zł.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego już po raz czwarty wspiera wielkopolskich pszczelarzy. W 2021 roku w ramach wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z zakresu działalności w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, dofinansuje zakup pokarmów pszczelich niezbędnych do przetrwania pni pszczelich w okresach bezpożytkowych. Realizacja tego programu ma ogromne znaczenie dla poprawy zdrowotności oraz produktywności rodzin pszczelich. Dofinansowanie w wysokości 2 mln zł pozwoli zapewnić należyte zabezpieczenie pokarmowe w ponad 130 tys. ulach znajdujących się w Wielkopolsce.

W Światowy Dzień Pszczół 2 mln zł od Samorządu Województwa Wielkopolskiego | przemawia marszałek Marek WoźniakCzłowiek w dużym stopniu wywiera wpływ na populacje pszczół, przez swoją agresywną gospodarkę i zmniejsza ich populację. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od kilku lat wspiera pszczelarstwo oraz pszczelarzy, którzy opiekują się pszczołami. Pszczoły odgrywają ważna rolę w zapylaniu wielu roślin. Dlatego dostrzegajmy ważną rolę pszczół w istnieniu ekosystemów oraz pracę dla rozwoju gospodarki i ludzkości. Społeczeństwo musi być świadome i dlatego starajmy się stwarzać jak najlepsze warunki egzystencji pszczół tworząc liczne łąki kwietne i ogrody. Podkreśla Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

W Światowy Dzień Pszczół 2 mln zł od Samorządu Województwa Wielkopolskiego | przemawia wicemarszałek Krzysztof GrabowskiWsparcie sektora pszczelarskiego realizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w tym roku zmienia kierunek działania. 2 mln zł z budżetu województwa pozwolą wspomóc pszczelarzy w przygotowaniach do zimowania swoich pasiek. Pokarmy pszczele spełniające odpowiednie normy ułatwią przetrwanie wielu rodzin pszczelich powodując zmniejszenie start powstających w wyniku zimowania tych pracowitych owadów. Mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

W Światowy Dzień Pszczół umowa na zakup ciasta i pasty cukrowe podpisana

Województwo Wielkopolskie podpisało z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży stosowna umowę. Reprezentuje on także związki pszczelarskie z Konina, Kalisza, Leszna i Poznania. W ramach realizacji zadania i założeń programu zakupione zostaną ciasta, pasty cukrowe stosowane w dokarmianiu rodzin pszczelich produkowanych pod nadzorem weterynaryjnym posiadające stosowne certyfikaty do stosowania dla gatunku pszczoła miodna (Apis Meliffera) wraz z możliwością dystrybucji wśród wszystkich pszczelarzy na terenie Wielopolski.

Realizowane od 3 lat programy cieszą się ogromnym zainteresowaniem środowiska pszczelarskiego w Wielkopolsce. Związki pszczelarskie działające na terenie województwa doskonale znają potrzeby i wyzwania stojące przed pszczelarzami w trudnych dla pszczół czasach. Dlatego istotna jest współpraca samorządu ze środowiskiem pszczelarskim, by programy wsparcia wymiernie przyczyniały się do poprawy stanu całego sektora pszczelarskiego w Wielkopolsce – dodaje Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

Dotychczas Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspierał sektor pszczelarski funkcjonujący na terenie województwa poprzez dofinansowanie zakupu węzy pszczelej. W ciągu trzech lat trwania programu zakupiono i rozdystrybuowano ponad  130 tys. kilogramów plastrów węzy o wartości 6 mln zł. Z pomocy skorzystało ponad 4600 wielkopolskich pszczelarzy i wymienione zostało 100% węzy w wielkopolskich ulach.

Wsparcie wielkopolskiego pszczelarstwa realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w znaczącym stopniu przyczyniło się do poprawy stanu pasiek. Wielkopolscy pszczelarze, którym udało wymienić całą swoją węzę na nową, spełniającą normy jakości i weterynaryjne zauważają poprawę zdrowotności utrzymywanych pasiek – dodaje Prezes Zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży Walenty Pawłowski

Ponadto w tym czasie w regionie udało się zasadzić kilkadziesiąt tysięcy drzew miododajnych. W ciągu czterech lat na  realizację zadania przeznaczono blisko 5 mln zł. Program ten cieszy się stałym zainteresowaniem, a przeznaczone środki na ten cel są w całości wykorzystywane.


Tagi: , , ,

« styczeń 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.