Wyszyńskie jasełka. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie…

Wyszyńskie jasełka

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj ten przywędrował  do Polski z Włoch na przełomie XIV i XV wieku i stał się zbieżny z kolędowaniem.

Cała społeczność wyszyńskiej szkoły z niecierpliwością czekała na kolejną odsłonę Jasełek – historii narodzin Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny z  narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie oraz chór aniołów i pasterzy. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc.

Jasełka w wykonaniu uczniów klas szóstych wprowadziły publiczność w świąteczny nastrój refleksji i zadumy. Piękne słowa kolęd i pastorałek uświadomiły wszystkim, że Święta Bożego Narodzenia są  tuż, tuż.  Kiedy część artystyczna dobiegła końca, rozległy się gromkie brawa.

To czas obdarowywania…

Po zakończonym spektaklu głos zabrała dyrektor szkoły Małgorzata Klimaszewska. Podziękowała za przygotowanie Jasełek oraz złożyła życzenia świąteczne:

Boże Narodzenie to szczególny czas –  czas wiary, radości, miłości, przebaczenia i zapomnienia o tym co złe. To czas obdarowywania oraz otrzymywania wielu darów. Dziękuję wszystkim za to, że możemy go spędzać wspólnie.  Życzę, abyśmy poczuli, to co w tych wyjątkowych  świętach jest najważniejsze, a więc obecność  Boga, abyśmy każdego dnia potrafili go dostrzec w innych ludziach i  w tym, co nas otacza. Życzę wszystkim, aby te święta były zdrowe, pełne ciepła, miłości, aby były spędzone w gronie rodzinnym. Aby otaczali nas ludzie życzliwi, a dobry Bóg miał nas  zawsze w swojej opiece. Dzieciom życzę również, aby Mikołaj przyniósł tylko te wymarzone prezenty. Nowy Rok niech obdarzy nas nową energią i nadzieją, niech pozwoli nam na realizację wszystkich dobrych planów i niech obfituje tylko w miłe niespodzianki.

materiał  prasowy


Tagi: ,

« Grudzień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
wt 01

Turek. Wystawa “Turek wczoraj i dziś – część 2″

1 października godz. 00:00 - 31 grudnia godz. 00:00
sob 05

Kalinowa. Zbiórka krwi

5 grudnia godz. 09:00 - 13:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.