OSP Piekary. 100 lat tradycji i sztandar na jubileusz jednostki

OSP Piekary. 100 lat tradycji i sztandar na jubileusz jednostki

Początki OSP Piekary sięgają 1919 roku i związane są z miejscowością Skęczniew. Powstała z inicjatywy ks. Kazimierza Bussa, który został jej pierwszym prezesem. Dziś na jubileusz 100-lecia istnienia jednostka otrzymała sztandar i uroczyście wstąpiła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 

OSP w Piekarach “stuknęła” setka. Druhowie, mieszkańcy Piekar i zaproszeni goście spotkali się, by razem świętować tę okrągłą rocznicę. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się m.in. o początkach jej powołania, którą przedstawił dh Cezary Madaj. W początkowych latach w szeregi jubilatki wstępowali młodzi rolnicy z całej parafii Skęczniew. Wkrótce po powstaniu jednostki strażackiej pojawiły się jednak pierwsze problemy związane z jej rozwojem. W związku z brakiem gruntu pod budowę remizy podjęta została decyzja o przeniesieniu nowo powstałej jednostki do pobliskich Piekar. Tam powstała pierwsza zbudowana w całości z drewna remiza, która służyła jednostce aż do 1962 roku. W 1964 r. ruszyła budowa nowej remizy, która trwała przez następne dziesięć lat. Uroczyste oddanie nowego obiektu nastąpiło w sierpniu 1974 r. Remiza wielokrotnie rozbudowywana i remontowana służy jednostce do dzisiaj.

Pamiątkowa tablica i nadanie sztandaru dla OSP Piekary

100 lat to piękny jubileusz, z tej okazji przy remizie odsłonięto pamiątkową tablicę, która ma przypominać o dzisiejszym wydarzeniu. Jednakże najważniejszym momentem uroczystości było nadanie jednostce sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo i środowisko pożarnicze. Na czele komitetu fundacyjnego stanął ks. proboszcz Grzegorz Wawrzyniak. Najbardziej szczodrym darczyńcom przypadł zaś zaszczyt wbicia imiennego gwoździa na drzewcu sztandaru.

Strzeżcie tego sztandaru, jak źrenicy oka – powiedział do pocztu sztandarowego prezes Zarządu Powiatowego OSP RP Grzegorz Ciesielski.

Następnie odznaczył sztandar OSP Piekary Złotym Znakiem Związku. W swoim wystąpieniu Grzegorz Ciesielski podkreślił, że nadany sztandar jest najwyższym wyróżnieniem miejscowego społeczeństwa dla bogatej działalności jednostki.

Na 100-lecie włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

Był to wyjątkowy dzień również z uwagi, iż jednostka uroczyście dołączyła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Działania na rzecz wstąpienia do KSRG podjęto już w 2018 roku. Podpisane porozumienie trójstronne pomiędzy prezesem OSP Piekary, burmistrzem miasta Dobra oraz komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Turku zaowocowało, iż stała się drugą na tym terenie – po OSP Dobra – jednostką w tym systemie.

Były odznaczenia i medale

Druhom z OSP w Piekarach nadano odznaczenia. “Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa” wyróżniony został prezes miejscowej jednostki dh Roman Jałkiewicz. Odznaki “Wzorowy Strażak” odebrali Cezary Madaj, Tomasz Michalak, Gabriel Becali, Przemysław Rosiak oraz Maciej Madaj. Z okazji 100-lecia przyznano także odznaki “za wysługę lat”:

  • 50 lat druh Stanisław Becali,
  • 60 lat druh Antoni Długi,
  • 70 lat druh Józef Frątczak.

Na wniosek burmistrza Dobrej Tadeusza Geblera Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz ofiarne ratowanie życia i mienia mieszkańców Wielkopolski uhonorowano Józefa Frątczaka. W imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego odznaczenie wręczył Dariusz Młynarczyk zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Najwyższą godność tytuł “Bene Meritus zasłużony dla gminy Dobra” otrzymał śp. Andrzej Rutka, Poseł na Sejm RP II kadencji, mieszkaniec i społecznik Piekar. Tytuł ten nadawany jest za wybitne zasługi dla rozwoju gminy. O odznaczenie wystąpiło Stowarzyszenie Przyjaciół dla Ziemi Dobrskiej.

W części artystycznej wystąpił zespół “Alebabki”, a koła gospodyń wiejskich “Słoneczniki” w Rzechcie oraz “Jarzębina” z Piekar przygotowały poczęstunek dla uczestników uroczystości.


Tagi: , , , ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.