W 99 lat po “Cudzie nad Wisłą” żyjmy w Polsce sąsiedzkiej

Turek. Święto Wojska Polskiego (2019)Turek. Święto Wojska Polskiego (2019)

“15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej siły zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje święto, święto Wojska Polskiego. Ustanowione zostało 30 lipca 1992 roku i nawiązuje do tradycji II Rzeczypospolitej. 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrał się bitwa, w której armia polska pokonała wojska bolszewickie. Ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość” – mówił podczas obchodów burmistrz Romuald Antosik.

W uroczystym nabożeństwie w kościele NSPJ w Turku wzięły udział władze samorządowe, parlamentarzyści, przedstawiciele szkół, instytucji, stowarzyszeń i partii politycznych.

Druga część uroczystości odbyła się tradycyjnie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku im. Żerminy Składkowskiej. Pamięć poległych uczcili w swych przemówieniach Burmistrz Miasta Turku oraz posłowie Ryszard Bartosik (PiS) i Tomasz Nowak (PO).

Wolność dopiero co zdobytą można łatwo stracić

Poseł Platformy Obywatelskiej mówił przede wszystkim o dzisiejszych wyzwaniach. O Bitwie Warszawskiej natomiast jako przypowieści:  jak łatwo można utracić dopiero co zdobytą wolność i jakiej trzeba determinacji i wiary, aby bronić naszych wolności, demokracji, państwa prawa i cudzie naszej determinacji, który odmienił historię i wywalczył wolność.

Cuda wynikające z naszej determinacji oraz woli zdarzają się i mogą zmienić bieg historii. Dlatego teraz szczęśliwi, że jesteśmy w UE, że nie jesteśmy otoczeni wrogami ze wszystkich stron, szczęśliwi że zdecydowaliśmy się na różne sojusze, stajemy, ale pamiętajmy zawsze, że to co raz zdobyte możne być utracone.

Siła gospodarki jest kluczem do sukcesu każdego z nas. Dobrobyt każdego z nas musi być wyzwaniem państwa polskiego i wyzwaniem klasy politycznej, ale także obrony świata wartości. Świata wartości, w którym jest praworządność, państwo które reprezentuje każdego obywatela z osobna, które nad każdym słabym człowiekiem pochyla się. To jest wyzwanie cywilizacyjne. Nie ma osób wykluczonych, wobec których można stanąć i powiedzieć: jesteś obcy.

Wszyscy jesteśmy sąsiadami, przyjaciółmi i  znajomymi

Największe wyzwanie, które stoi w tej chwili przed nami, to wyzwanie zapewnienia bezpieczeństwa państwa polskiego, ale nie tego zewnętrznego, bo to jest zabezpieczone. Największym zagrożeniem w tej chwili jest to, że jesteśmy tak straszliwie podzieleni. Tak straszliwie, że doprowadza to do napięć, które zakończyły się zabójstwem prezydenta Pawła Adamowicza. Musimy dbać o to, żeby takich sytuacji nie było. Będąc przeświadczeni, że podając sobie rękę możemy się spierać, możemy patrzeć sobie w oczy i mówić o argumentach, takich bądź innych. Bądźmy jednak razem.

Jesteśmy sąsiadami, znajomymi, przyjaciółmi. Dbajmy o to, bo to jest świat, który jest naszym światem i który jest naszym wyzwaniem. Nasze dzieci i wnuki niech żyją zawsze w wolnej, pogodnej, radosnej Polsce. Polsce sąsiedzkiej – apelował do zgromadzonych w parku poseł Tomasz Nowak.

W święto Wojska Polskiego i rocznicę Bitwy Warszawskiej wiązanki kwiatów złożyły delegacje samorządów, parlamentu, partii politycznych, szkół i organizacji.


Tagi: , , ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.