Antosik i Rybarski z tarczą, Marczewski i Trojan na tarczy

Romuald Antosik i Piotr Rybarski

Od 3 do 8 listopada mogliśmy oddawać głos w sondzie internetowej na naszym portalu. Już po raz trzeci zaproponowaliśmy taką zabawę. Z każdym sondażem ilość głosujących wzrasta. Pamiętając o niereprezentatywności sond internetowych, można jednak pokusić się o pierwsze uogólnienia.

Obserwując z boku głosowanie, zauważyć można było wzmożone akcje kandydatów i ich ugrupowań. Imponujący był finisz w ostatnich 2-3 dniach sympatyków SLD.

Wybory burmistrza

Na kogo oddasz głos w wyborach na burmistrza Turku w 2018 r.?
Głosuj

Wybory do rady miasta

Na jakie ugrupowanie oddasz głos w wyborach do samorządu miejskiego?
Głosuj

Pierwsza prawidłowość jaka się narzuca to potencjał liderów poszczególnych ugrupowań. Silnym liderem jest Romuald Antosik, który uzyskał znacznie lepszy wynik niż jego ugrupowanie Ziemia Turkowska. To nic zaskakującego w przypadku urzędującego burmistrza. Drugim kandydatem, który uzyskał wynik lepszy niż ugrupowanie, które reprezentuje, był Piotr Rybarski. Tu różnica była niewielka, ale były prezes KWB Adamów pokazał, iż może osiągnąć niezły wynik. Platforma ma mimo wszystko orzech do zgryzienia, gdyż trzeba pamiętać, iż w czerwcowej sondzie bardzo dobry wynik osiągnął też Zbigniew Korzeniowski.

TS i SLD mają nad czym myśleć

Pozostali kandydaci uzyskali wyniki gorsze od swoich ugrupowań. Szczególnie rzucają się w oczy dwa nazwiska: Waldemar Trojan z TS oraz Maciej Marczewski z SLD. Pamiętając o niereprezentatywności sondy, to zarówno w Towarzystwie Samorządowym jak i w Sojuszu Lewicy Demokratycznej mają nad czym myśleć w kontekście wystawienia kandydata na urząd burmistrza.

Zaskakuje bardzo słaby wynik Mariusza Seńko. Co prawda PSL nigdy w mieście nie generował dużo głosów, ale w przypadku urzędującego starosty można było spodziewać się lepszego wyniku. Czy oficjalne poparcie ze strony PiS, o czym po cichu można usłyszeć, znacznie poprawiłoby wynik starosty? Pewnie tak, ale wydaje się, że Mariusz Seńko i tak tylko teoretyczne miałby szanse na wejście do II tury.

W PiS też mają nad czym myśleć. Wystawienie Dariusza Kałużnego czy też Marka Kubiaka nie gwarantuje dobrego wyniku. Wystawienie Dariusza Jasaka mogłoby znacząco poprawić wynik współrządzącego miastem PiS.

Z kim w II turze spotka się burmistrz Antosik?

Każdy urzędujący burmistrz ma przewagę nad kontrkandydatami. Z tego względu wejście do II tury Romualda Antosika jest wielce prawdopodobne. Z kim się tam spotka? O wejście do II tury będą walczyć kandydaci Towarzystwa Samorządowego, Platformy Obywatelskiej i lewicy. Nie można też wykluczyć, iż te ugrupowania dogadają się i poprą jednego kandydata, zwłaszcza jeśli miałaby obowiązywać tylko jedna tura wyborów. Te trzy ugrupowania łączy krytyczne spojrzenie na dokonania obecnego burmistrza.

A może ten trzeci?

Uzyskanie blisko 10% przez „innego kandydata” uprawnia w pewnym sensie do postawienia kwestii:  czy jest miejsce dla kandydata niezwiązanego dotąd bezpośrednio z samorządem? Pojawiające się w komentarzach nazwisko byłego prezesa Profim jest jedną z takich opcji. Pamiętać jednak należy, że Ryszard Rychlik nigdy wcześniej nie dawał sygnału, iż byłby zainteresowany wejściem do samorządu. Niemniej byłaby to kandydatura, którą należałoby bardzo poważnie potraktować. Jest to osoba o nienagannym życiorysie, z bardzo wymiernymi sukcesami zawodowymi w wolnej Polsce.

Czy Ryszard Rychlik mógłby uzyskać poparcie TS, SLD i PO? Nie byłoby to proste, ale można sobie taką sytuację wyobrazić. Pytanie najważniejsze jednak, czy R. Rychlik jest w ogóle taką sprawą zainteresowany? Bo jeżeli nie jest, to te dywagacje stają się czysto teoretyczne.

Przed każdymi wyborami burmistrzowskimi w kuluarach rozważa się też nazwisko wójta Przykony. Czy Mirosław Broniszewski na zakończenie swojej bogatej kariery samorządowej zaryzykowałby starcie o fotel burmistrza Turku? Jak zawsze czas przyniesie odpowiedź nie tylko na to pytanie …

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Kalendarz wydarzeń

« Czerwiec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pon 24

Turek. Wystawa Na zdrowie

6 maja - 27 czerwca
pon 24

Kino TUR. Panda i banda

21 czerwca - 24 czerwca
pon 24

Kino TUR. Trzy kroki od siebie

21 czerwca - 24 czerwca
pt 28

Kino TUR. Aladyn

28 czerwca - 1 lipca
pt 28

Kino TUR. John Wick 3

28 czerwca - 1 lipca
sob 29

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.