Burmistrz manipuluje. TS prostuje

Stanowisko Towarzystwa Samorządowego

Gazetka rozprowadzana wśród mieszkańców Turku, podpisana przez Romualda Antosika – Burmistrza Miasta Turku, w ocenie Zarządu TS, to swoista propaganda uprawiana za publiczne pieniądze, oszczędnie gospodarująca prawdą, aż do jej całkowitego zaniku.

Już sam tytuł gazetki propagandowej sugeruje jakoby burmistrz był czymś ponad samorządem miasta Turku. Natomiast jej forma przypomina wydanie Echa Turku, którego redaktor naczelny jest głównym propagandystą i obrońcą burmistrza Antosika. Oto kilka przykładów manipulacji faktami:

Ciepło dla turkowian

W gazetce jest nieprawdziwy zapis, że miasto nie miało nawet wizji i nie było zainteresowanych do udziału w tym przedsięwzięciu. Fakty są takie, że w ciągu 9 miesięcy zostały przygotowane niezbędne projekty dokumenty oraz został przygotowany przetarg, ale przede wszystkim  został wybrany model co prawda ryzykowny, aby ciepłownia została wybudowana przez inwestora bez angażowania pieniędzy miasta lub PGKiM. Rozważane były różne modele realizacji inwestycji np. budowa przez miasto, budowa przez spółkę miejską PGKiM, partnerstwo publiczno-prywatne, utworzenie spółki celowej, a także kombinacje tych wariantów. Przeprowadzone zostały dziesiątki rozmów z inwestorami z kraju i zza granicy, w tym z firmą GETEC. Opracowany też został model postępowania w oparciu o kodeks cywilny, który ostatecznie został wykorzystany przez burmistrza Antosika. To oznacza, że p. Antosik zastał gotowe rozwiązanie odnośnie zapewnienia ciepła dla Turku, pozostało tylko dokończyć postępowanie przetargowe i podpisać umowę.

Śmieci

Obniżka opłaty o 1.10 zł od segregujących odpady jest głównie zabiegiem propagandowym nie mającym wiele wspólnego z dobrym gospodarowaniem. Pieniądze na obniżkę zostały zabrane lokalnym przedsiębiorcom, działkowcom, a także miejskiej spółce  PGKiM, a  nawet, aby uzyskać efekt propagandowy, nie zawahano się podwyższyć opłaty za wywóz śmieci z cmentarza.

Turek spłaca długi

Zapis z gazetki, który głosi, że blisko 5 milionów zł pochłonęła spłata długu w 2016 r. nie może być prawdziwy. W budżecie miasta na 2016 zapisane jest 3.7 mln zł na spłatę obligacji. Gdyby burmistrz tak zrobił, tzn. spłacił 5 mln zł, naruszyłby postanowienia uchwały i przekroczył kompetencje, czym naraziłby się na odpowiedzialność karną za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Turek się ociepla

Koroną kłamstwa jest zapis w gazetce o wybudowaniu w 2015 r. północnej magistrali ciepłowniczej dla północno-zachodniej części miasta i bloków SM Rozwój. Inwestycja ta realizowana była co najmniej 6 lat i zakończyła się w 2013 i obejmowała wymianą sieci magistralnej na większą średnicę od OSIR na Kolskiej Szosie i terenu Kauflandu i budowę nowej sieci ciepłowniczej, aż do Oś. Młodych.

Oczekiwane inwestycje. Rzekome pozyskanie dwóch inwestorów

GETEC wykorzystany dwukrotnie raz jako dostawca ciepła, drugi raz jako nowy inwestor. Jedynym dotąd przyszłym inwestorem jest tajemnicza Firma De Veris z kapitałem zakładowym pięć tysięcy zł. Udział w targach zagranicznych nie jest niczym nowym, miasto uczestniczyło już w wystawach zagranicznych wcześniej. Gdzie ci inwestorzy szumnie zapowiadani w kampanii wyborczej.

Miasto wsparło szpital

Pomoc szpitalowi  w wysokości 550 000 zł, była realizacją porozumienia podpisanego latem 2014 r. pomiędzy miastem, a powiatem o wzajemnym udzieleniu wsparcia w tej samej kwocie powiatowi przez miasto i miastu przez powiat, aby uzyskać punkty w krajowym programie budowy dróg lokalnych. Miasto zajęło pierwsze miejsce w konkursie, a burmistrz Antosik mógł  się pochwalić otrzymaniem dofinansowania w wysokości 1 380 000 zł uzyskanego przez poprzedników.

Nowy Zarząd powiatu zdecydował, aby pieniądze które miasto otrzymało od powiatu przekazać na szpital. A p. Antosik  ogłasza jaki  on wspaniałomyślny, bo oddał pieniądze powiatowi, a mówi że to  były środki miasta.

To przykładowe porcje nierzetelności. Dlatego twierdzenia zawarte w gazetce, zdaniem Zarządu TS często mijają się z prawdą i stanowią przejaw manipulacji faktami oraz przypisywania sobie cudzych dokonań przez obecnego burmistrza Antosika.

Zarząd Koła Miejskiego w Turku
Towarzystwa Samorządowego


Tagi: ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.