Burmistrz Tuliszkowa Krzysztof Roman: “To nie jest nasz budżet…”

Tuliszków. Sesja rady miejskiej

Dochody przyszłorocznego budżetu Tuliszkowa wyniosą prawie 52 mln zł. Na inwestycje gmina wyda ponad 8 mln zł. Jednak mimo to z takiego wyglądu budżetu nie jest zadowolony burmistrz Krzysztof Roman, który zwrócił się na ostatniej sesji minionego roku do radnych słowami – “To nie jest nasz budżet”.

Wszystkiemu winien Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Takie można odnieść wrażenie po wysłuchaniu grudniowej sesji Rady Miejskiej w Tuliszkowie. Otóż jak poinformował burmistrz na tę chwilę prowadzonych jest szereg inwestycji, które skończyły się lub są na etapie końcowym. I wszystko byłoby pięknie gdyby nie coraz większe problemy z ich odbiorem.

Wszystkie nasze problemy, które wyniknęły pod koniec roku tak naprawdę są skutkiem i pokłosiem pewnego mechanizmu, który działa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Dosyć dużo projektów, które zostały zrealizowane lub zlecone nie ma do dzisiaj sprawdzonych zamówień publicznych. Dlatego też z szeregu inwestycji nie otrzymaliśmy płatności lub też otrzymaliśmy je w niepełnej wysokości – mówił włodarz.

Podkreślił, że wstrzymane zostały całkowicie także zaliczki na zadania i teraz wszystkie inwestycje muszą zostać sfinansowane przez budżet gminy. Są też sytuacje np. w przypadku dróg, które zostały już ukończone i odebrane a środki jeszcze z urzędu nie wpłynęły.

Stąd też z brakiem możliwości rozliczeń zadań inwestycyjnych w 2018 rok do projektu budżetu zostały wprowadzone autopoprawki. Oznacza to, że płatności za niektóre inwestycje będą odbywać się w 2019 roku.

W zaproponowanej przez burmistrza autopoprawce w wydatkach majątkowych wprowadzono kwotę ponad 95 tys. zł na opracowanie dokumentacji budowy dróg gminnych. O konkrety dopytywał się radny Wit Bryliński:

Nie mamy tutaj uszczegółowione jakie to będą drogi i ile tych dróg będzie? Z tego co nam wiadomo są już gotowe dokumentacje projektowe na ulice Polną, OSP i Kasprzaka. Tych zadań nie ma w tym budżecie ani w autopoprawkach, czy te ulice będą uwzględnione do realizacji w tym roku?

Korzystając z okazji dopytał również o wnioski, które wpłynęły do urzędu. Wśród nich były te dotyczące OSP w Tuliszkowie.

Krzysztof Roman odpowiadając radnemu poinformował, że po spotkaniu z sołtysami ustalono, że drogi wpisane do funduszy sołeckich wymagają opracowania dokumentacji. To samo dotyczy dróg, na które złożono wnioski do urzędu marszałkowskiego i one w pierwszej kolejności będą realizowane – aby móc skorzystać z możliwości uzyskania dofinansowania – wyjaśnił włodarz. Co do pozostałych wniosków zostaną one uwzględnione odpowiednim czasie. – Musimy się z tym wszystkim zmierzyć, to kwestia wolnych środków – mówił burmistrz. Zwrócił uwagę na budowę kanalizacji w Grzymiszewie, gdzie jej koszt wzrósł o ponad 300 tys. zł. W związku z czym trzeba to także uwzględnić w budżecie. W trakcie prowadzonych prac doszło do podtopień wykopów i były tam pompowania. To są dość kosztowne sprawy i dodatkowe koszty, których nie było w projekcie – informował burmistrz.

Przyznał, że wniosków jest wiele – na rozbudowę oświetlenia ulicznego, klubów sportowych, dofinansowaniu pozalekcyjnych zajęć młodzieży. Zaznaczył, że wszystkie będą na bieżąco i w miarę możliwości dofinansowanie w ramach wolnych środków.

To nie jest nasz budżet. Ten budżet został dla nas przygotowany, my ten budżet dostaliśmy. My go uchwalamy tylko dlatego, że postawił nas w tej sytuacji urząd marszałkowski. Mamy taki czas jaki mamy, więc wszystko co mamy przewidziane do zrealizowania wynika z rzeczy, które zostały rozpoczęte w roku 2018 i je musimy skończyć. Dopiero po rozliczeniu tych projektów – myślałem, że będzie to koniec roku, niestety w wyniku opóźnień finansowania i problemów odbioru technicznych, gdzie mamy problemy z wykonawcami – po zakończeniu wszystkich spraw związanych z rozliczeniem projektów, które są w trakcie będziemy wiedzieć na czym stoimy. Na dzisiaj nie wiemy, jak się skończy sprawa związana z kanalizacją w Grzymiszewie. Do dzisiaj urząd marszałkowski nie sprawdził nam zamówienia publicznego i jak z tym dofinasowaniem będzie. Zostało to dofinansowane zaplanowane w budżecie.

To chyba przekonało radnych, gdyż wszyscy jednogłośnie zagłosowali za uchwaleniem wraz z proponowanymi przez Krzysztofa Romana autopoprawkami przyszłoroczny budżet.


Tagi: , , ,

Kalendarz wydarzeń

« Maj 2019 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
sob 25

Turek. Wystawa Na zdrowie

6 maja - 27 czerwca
sob 25
sob 25
sob 25

Dni Malanowa

25 maja - 26 maja

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.