Krzysztof Roman: Sytuacja w gminie jest dramatyczna

Tuliszków. Sesja rady miejskiej

Epidemia koronawirusa ma wpływ nie tylko na przedsiębiorców, ale i samorządy. “To nie tylko stanęły szkoły, stanęła gospodarka. To nie tylko ludzie tracą pracę, ale też przestają płacić za niektóre rzeczy. Dzisiaj macie przed sobą pierwszy efekt tego co zaczyna się dziać – zmniejszenie wpływów do budżetu. Niestety to będzie lawinowo postępowało” – informował na minionej sesji burmistrz Tuliszkowa.

Krzysztof Roman, 6 maja przyznał, że sytuacja w gminie jest dramatyczna. Na sesji rady miejskiej mówił: Nie dlatego, że ja w budżecie nie mam pieniędzy, ja nie mam ich fizycznie, nie mam gotówki na koncie. Ja mam problem żeby w tej chwili zapłacić wynagrodzenia ludziom. To jest dla mnie najważniejsze. Ja mam problem żeby zapłacić bieżące rachunki u siebie i w jednostkach.

Inwestycje drogowe pod znakiem zapytania. Brak pieniędzy na wywóz śmieci

Samorząd w Tuliszkowie będzie musiał zrezygnować w tym roku z niektórych inwestycji drogowych. Wpływy do budżetu są niższe niż planowano, między innymi dlatego również, że mieszkańcy przestają regulować opłaty.

Delikatnie powiedziawszy jest źle, a nawet bardzo źle. Będziemy musieli rezygnować z pewnych rzeczy, które w budżecie zostały przewidziane. Niestety takie są realia.

Niebawem tuliszkowscy radni będą mieć trudny orzech do zgryzienia. Zadecydują z jakich zadań będzie trzeba zrezygnować, bo jak zapewniał burmistrz na wszystko nie starczy pieniędzy.

Czekam aż spłyną wszystkie oferty na drogi, które założyliśmy i tak naprawdę nie ma nigdzie środków wystarczających, więc musimy usiąść i wybrać te drogi, które będą realizowane. Na pewno na wszystkie nie będzie. Ja już wykorzystałem swoją rezerwę, więc nie liczcie, że burmistrz coś dołoży z rezerwy. Mało tego ja już wykorzystuje rezerwę, która jest na sytuacje nadzwyczajne. Też ona jest przenoszona i była wydatkowana na maseczki, płyny dezynfekcyjne na inne rzeczy które musimy kupować żeby gmina funkcjonowała – mówił dodając, że przed gminą są jeszcze dość duże wydatki związane z zabezpieczeniem, odkażeniem terenu.

Gminna kasa świeci pustką także w przypadku braku pieniędzy na wywóz odpadów komunalnych. Od 1 maja ZUOK “Orli Staw” zmienił cennik. Podwyżka za niektóre śmieci, jak informował włodarz jest gigantyczna i od lipca zabraknie pieniędzy na śmieci. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku rada nie zgodziła się na podwyżki cen za śmieci. Już wówczas wskazano, że jeśli gmina będzie dopłacać do śmieci będzie to kosztem inwestycji, które to zostaną okrojone. Rani z klubu Porozumienie wskazywali wtenczas, żeby oszczędności szukać w harmonogramie odbioru śmieci. Na środowej sesji włodarz informował:

Mieszkańcy będą płacili, ale gmina przestanie płacić, więc wszyscy przestaną wywozić. 1 lipca jesteśmy bez obsługi. Nasze pieniądze już się skończyły. Zbliżamy się do dramatycznej sytuacji, i wyjść za dużo to ja już nie mam i pieniędzy w gminie to też już nie ma. Nie będziecie mnie drogi prosić, bo nie będzie za co. Nie będziecie prosili o żadne inwestycje, bo nie będzie z czego zrobić. Macie tanie śmieci, a pieniądze które są w budżecie się skończyły. To nie jest zaczarowany urząd, że my tu mamy drukarnie w piwnicy. Przy tej podwyżce, która była 1 maja praktycznie nie ma już możliwości funkcjonowania dalszej gminy. Natomiast ja tu dostaje wnioski zrób to, zrób tam, siamto i ci sami ludzie obniżyli kwoty. Ci sami ludzie wyrzucili te pieniądze, rozdali ludziom. Za co? 800 tys. zł w tym roku już poszło na śmieci, gdzie są te pieniądze? 1 lipca nie ma za co wywieźć.

Tuliszków ponadto nie ma pieniędzy na “zrzutkę” na tomograf oraz respirator dla turkowskiego szpitala. Jest jedyną gminą powiatu tureckiego, która się do zakupu tych urządzeń nie dołożyła – nie dołożymy, bo nie mamy jak – mówił na sesji burmistrz.

Czytaj również: Tuliszków. Nie ma pieniędzy na tomograf i respirator

foto: archiwum Turek24

Tagi:

« Wrzesień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.