Co w Borze Piszczy, czyli podglądamy przyrodę

Co w Borze Piszczy

Las to środowisko życia wielu ciekawych gatunków zwierząt. Wie o tym każdy, jednak spotkanie oko w oko  z łosiem, jeleniem lub dzikiem wcale nie należy do częstych. Nawet nam – leśnikom takie chwile zdarzają się stosunkowo rzadko, pomimo że większość czasu spędzamy w lesie. Jeśli już mamy  szczęście, to zwykle spotkanie trwa bardzo krótko i zanim wyciągniemy z kieszeni telefon, aby zrobić zdjęcie lub lornetkę, aby się czemuś dokładniej przyjrzeć, nasz obiekt czmycha. Powodem  jest  skryty, zazwyczaj nocny tryb życia i unikanie człowieka przez zwierzynę.

Podczas wykonywania prac w terenie często natrafiałem na różne nory. Zawsze zastanawiałem się kto w nich mieszka: lisy, jenoty, a może borsuki? Tym bardziej, że nora  wykopana przez przedstawiciela jednego gatunku może być później zamieszkana przez inny. Podobnie wyglądała sytuacja z tropami , które spotykałem przy oczkach wodnych lub babrzyskach. Najczęściej to właśnie tropy oraz inne ślady informują nas o obecności dzikich zwierząt w lesie.

Jak w takim razie przekonać się co żyje obok nas i  jak bezinwazyjnie prowadzić obserwacje przyrodnicze?

Z pomocą przychodzi nam dzisiejsza technika. Od kilku już lat na rynku dostępne są fotopułapki, czyli urządzenia robiące zdjęcia oraz nagrywające filmy po  wykryciu ruchu, zarówno w dzień jak i w nocy. Fotopułapki, dzięki niewielkim rozmiarom i maskującym barwom, doskonale kamuflują się w terenie. Nie hałasują i potrafią pracować długi czas bez wymiany baterii.  Ustawiając taką kamerę w miejscu bytowania zwierzyny możemy dowiedzieć się wielu  ciekawych rzeczy o gatunkach zamieszkujących dany kompleks leśny, ich liczebności oraz strukturze płciowej, a także o biologii i zachowaniu w naturalnym środowisku.

W tym roku postanowiłem wreszcie zaopatrzyć się w tego typu sprzęt i z jego  pomocą obserwować  przyrodę. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, a każde kolejne nagranie stanowi pasjonującą lekcję biologii. Las stał się jeszcze bardziej intrygujący niż do tej pory. Aby przekonać się jak różnorodna i ciekawa jest przyroda Nadleśnictwa Turek zapraszam do odwiedzin utworzonego przeze mnie kanału ,,Co w Borze Piszczy”, na którym publikuję najciekawsze nagrania z fotopułapki.

Grzegorz Paczkowski
Podleśniczy w L-ctwie Wrząca


Tagi:

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.