Czasowy zakaz wstępu do najbardziej uszkodzonych lasów

złamane drzewo, las, wichura

Silne wiatry, które w ostatnim czasie przechodziły przez Polskę uszkodziły także lasy Nadleśnictwa Turek. Leśnicy obawiają się, że to nie koniec. Prognozy meteorologiczne na najbliższy weekend nie są optymistyczne. Zapowiadane są kolejne silne wiatry, dlatego Nadleśnictwo Turek wprowadza czasowy zakaz wstępu do najbardziej uszkodzonych lasów. Ponadto apeluje do mieszkańców, by dla własnego bezpieczeństwa ograniczyli do minimum aktywności w lasach, ale także parkach.

Leśnicy z Nadleśnictwa Turek wstępnie oszacowali, że w czasie silnej burzy, która przeszła nad regionem w miniony czwartek, zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo około 20 ha lasów. Do części zniszczeń doszło w leśnictwie Zdrojki, które jest najczęściej odwiedzane w celach rekreacyjnych przez mieszkańców Turku i okolic.

Ze wstępnych oględzin wynika, że prace uprzątające tj. wycinanie drzew uszkodzonych, połamanych i wyrwanych z korzeniami mogą zająć kilka tygodni. Leśnicy w pierwszej kolejności usuwają drzewa, które uniemożliwiają przemieszczanie się drogami, jak również te drzewa, których system korzeniowy w następstwie silnych wiatrów uległ uszkodzeniu i drzewa te stanowią realne zagrożenie dla życia i mienia ludzkiego. 

Pamiętajmy, że w najbliższych dniach zapowiadane są silne wiatry w naszym regionie. Dopiero w kolejnym etapie zajmiemy się usuwaniem szkód powstałych wewnątrz lasów, dlatego apelujemy do mieszkańców, aby kierując się zdrowym rozsądkiem, w najbliższym czasie zrezygnowali z wycieczek do lasów
– apelują leśnicy z Nadleśnictwa Turek

Okresowy zakaz wstępu do lasu

Ze względu na liczne wywroty i złomy stanowiące zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie okresowego zakazu wstępu do lasu. Prosimy o zachowanie ostrożności i niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wiatr. Wiele drzew jest pochylonych, a w ich koronach tkwią połamane gałęzie i konary, które w każdej chwili mogą spaść.
– informuje Krzysztof Pocztarek, z-ca nadleśniczego

W ostatnim czasie nawet w Wielkopolsce zauważalnym staje się problem nagłych załamań pogody, czy też coraz liczniejszych burz, połączonych z silnymi wiatrami. Wzrost liczby groźnych zjawisk atmosferycznych w Polsce jest związany ze zmianą klimatu. głównie z przesunięciem strefy zwrotnikowej na północ i coraz częstszym dopływem gorącego powietrza, które zderzając się z chłodnym – powoduje wichury, gwałtowne wyładowania atmosferyczne, trąby powietrzne czy gradobicia.

W trosce o bezpieczeństwo leśnych bywalców, spacerowiczów, czy sportowców wybierających lasy na miejsce swoich treningów, przypominamy, że w czasie silnego wiatru nadciągającej burzy lepiej nie wybierać się na leśne wędrówki. Jeśli jednak znajdziemy się wtedy w lesie, powinniśmy wiedzieć jak powinniśmy się zachować.

materiał prasowy Nadleśnictwa Turek

Tagi:

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.