Jeśli złapie cię burza, to jak postępować?

Jeśli złapie cię burza, to jak postępować? W trosce o bezpieczeństwo leśnych bywalców, spacerowiczów, czy sportowców wybierających lasy na miejsce swoich treningów, przypominamy, że w czasie silnego wiatru nadciągającej burzy lepiej nie wybierać się na leśne wędrówki. Jeśli jednak znajdziemy się wtedy w lesie, powinniśmy wiedzieć jak powinniśmy się zachować.

Burza. Nie wolno stawać pod drzewem?

PRAWDA!

Z oczywistych względów należy unikać wysokich drzew, ale również innych wysokich obiektów w okolicy. Jeżeli w pobliżu nas są tylko pojedyncze drzewa, koniecznie musimy się schylić i znaleźć się w odległości minimum dwukrotnie większej niż wysokość drzew. Drzewa naprawdę przyciągają pioruny. Niektóre z nich, np. lipy, topole bardzo łatwo przewodzą elektryczność.

Na otwartej przestrzeni najlepiej położyć się płasko na ziemi?

FAŁSZ!

Uderzenie pioruna wytwarza na ziemi tzw. pole centralne. Mokra ziemia, a tak jest na ogół podczas burzy, przeniesie ładunek elektryczny na leżącego człowieka i nawet jeśli piorun uderzył kilkanaście metrów dalej, może dojść do porażenia. Należy więc kucnąć, trzymając stopy jak najbliżej siebie. Najlepiej jednak rozejrzeć się za rowem, wąwozem lub doliną i tam się schronić. Bezwzględnie unikać wzniesień, pagórków i wszelkich wypukłości na otwartej przestrzeni.

Grafika jak postępować podczas burzy

Pozbyć się metalowych elementów na sobie?

PRAWDA!

Każdy metalowy element w naszym ubiorze może spowodować tzw. wyładowanie wstęgowe, które, jeżeli zetknie się z wyładowaniem z chmury, spowoduje wyładowanie główne, co potocznie nazywamy piorunem lub grzmotem. Niebezpieczny może być zwykły parasol z metalowymi elementami a nawet wędka, narzędzia rolnicze czy też z pozoru drobne narzędzie ogrodnicze.

Jeżeli nie mamy w pobliżu budynku z piorunochronem, chowajmy się do pojazdu?

PRAWDA!

Dzięki metalowemu nadwoziu, które tworzy tzw. klatkę Faradaya, ładunki wędrują do ziemi, jak w przypadku piorunochronów.

Mieć na sobie suche ubranie?

FAŁSZ!

Suche ubranie sprawia, że człowiek staje się jakby opornikiem i po uderzeniu pioruna spustoszenia w ciele są większe. Mokre ubranie natomiast działa jak naturalny przewodnik. Ładunek prześliźnie się po jego powierzchni.

Komórka ściągnie piorun?

Nie do końca prawda.

Bardziej niebezpieczne jest używanie telefonów stacjonarnych, których kable przyciągają wyładowania, ale i z komórką warto być ostrożnym.

materiał prasowy Nadleśnictwa Turek

Tagi: , ,

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.