Część bibliotek w powiecie otwartych. Książki na kwarantannie

Pod koniec kwietnia rząd ogłosił decyzję o zniesieniu zakazu zamknięcia instytucji kultury, w tym bibliotek. Od 4 maja w powiecie tureckim część z nich została otwartych, inne zrobią to niebawem. Są i takie, które pozostaną zamknięte do odwołania. Co ważne zmieniła się organizacja pracy książnic. 

W Brudzewie biblioteka wznowiła swą działalność od 4 maja. Otwarta dla czytelników jest w godzinach 8:00 – 15:00. Także od poniedziałku działa Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie, zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Książnica w Przykonie również zdecydowała się otworzyć swe podwoje dla czytelników. W tym miesiącu będzie czynna godzinach 8:00 – 15:00.

Do dyspozycji czytelników ponadto od wczoraj jest biblioteka w Kawęczynie. Do odwołania obsługa czytelnika będzie odbywać się przez okienko w drzwiach wejściowych z przesłoną ochronną z przezroczystej folii. Książki będzie można wypożyczyć po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym. Ograniczono godziny otwarcia biblioteki w celu zapewnienia czasu niezbędnego do dezynfekcji i sprzątania pomieszczeń.

Z kolei Filia w Tokarach pozostanie zamknięta do czasu znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń lub odwołania stanu epidemii. Warunki lokalowe, w tym wielkość pomieszczenia, trudności z utrzymaniem wymaganego dystansu między osobami, brak możliwości ograniczenia dostępu do półek z książkami oraz wspólne wejście do biblioteki i ośrodka zdrowia, w mojej ocenie, nie pozwalają  zapewnić  bezpieczeństwa pracownikowi  oraz czytelnikom.

W Tuliszkowie otwarcie Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej zaplanowane jest na 11 maja, zaś filie w Piętnie i Grzymiszewie zaczną działać 18 maja. W podanych terminach zostaną uruchomione tylko wypożyczalnie. Korzystanie z biblioteki będzie możliwe w godz. 9.00-16.00 od poniedziałku do piątku. W trakcie dnia przewidziana będzie półgodzinna przerwa w godz. 13.45-14.15 w celu wywietrzenia pomieszczeń.

Wiadomo także, że jak na razie nieczynna jest Miejska Biblioteka Publiczna w Turku. Tutaj burmistrz miasta poinformował, że pozostanie ona zamknięta do odwołania.

Brak jest oficjalnych komunikatów w przypadku bibliotek w Dobrej, gm. Turek oraz Władysławów.

Procedury

W każdej z otwartych już bibliotek w trosce o bezpieczeństwo oraz zdrowie pracowników i czytelników wdrożono niezbędne procedury i wzmożone środki ostrożności. W dobie koronawirusa  ustalono nowe zasady korzystania z ich zasobów. Przykładowo oddawane książki będą przebywały na kwarantannie. W zależności od biblioteki będzie to od 10 do 14 dni. Ponadto bibliotekarze będą stosować środki ochrony osobistej, ograniczono też liczbę osób przebywających w bibliotece. Wejście na teren bibliotek obywać się będzie tylko w maseczkach.

foto: pixabay


Tagi: ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.