Dobra. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie znęcania się nad zwierzętami

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Turku prowadzone jest dochodzenie w sprawie znęcania się nad zwierzętami polegającego na zadawaniu zwierzętom bólu oraz cierpienia podczas ich rozładunku poprzez wykręcanie i łamanie ogonów zwierząt, nadużywanie poganiaczy elektrycznych, rażenie poganiaczami impuls za impulsem, używanie poganiaczy elektrycznych we wrażliwe miejsca ciała – miedzy innymi w głowę, oczy, nos, brzuch – dźganie zwierząt poganiaczami i rurami między innymi w głowę, wymiona, używanie nieprzepisowych przedmiotów (rury, pałki, kije) i uderzanie nimi zwierząt, 
bicie i poganianie leżących krów, kopanie i uderzanie rękoma zwierząt oraz ciągnięcie zwierząt za głowę i rogi.

Jak informuje Fundacja Viva zebrany materiał jest wynikiem czteromiesięcznego śledztwa w ubojni McKeen Beef, podczas którego zarejestrowano szereg nieprawidłowości dotyczących łamania praw zwierząt.

W ramach prowadzonego śledztwa odbyło się 14 wyjazdów i monitorowanie rzeźni w miesiącach lipiec – październik. Aktywiści śledczy zarejestrowali wielokrotnie powtarzające się sytuacje m. in. takie jak: rażenie krów poganiaczami elektrycznymi po głowach oraz wrażliwych miejscach ciała, wykręcanie i łamanie ogonów, kopanie i bicie zwierząt, ciągnięcie za rogi, używanie niedozwolonych przedmiotów, dźganie (rurami i poganiaczami), bicie oraz rażenie prądem leżących krów, które nie mogą stać o własnych siłach. Rażące naruszanie prawa pokazuje w jaki sposób traktowane są zwierzęta w ostatnich chwilach swojego życia – .

Zawiadomienie wpłynęło od Fundacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 35 ust. la ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt przez pracowników firmy MCKEEN-BEEF 
w Linne.

Cały czas staramy się przekonywać śledczych, że zwierzęta gospodarskie powinny być traktowane tak samo humanitarnie jak zwierzęta domowe i nie można przed śmiercią zadawać im dodatkowych cierpień. Takie sprawy były do niedawna umarzane. Przełom przyniosła sprawa okrutnego rozładunku zwierząt pod rzeźnią w Witkowie, gdzie pierwszy raz w historii zapadły kary bezwzględnego więzienia za podobne traktowanie zwierząt – mówi adwokat Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji Viva.

W dniu 22 grudnia 2019 roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Turku pod nadzorem prokuratora dyżurującego udali się do siedziby firmy MCKEEN-BEEF, gdzie dokonano zabezpieczenia całości dokumentacji związanej z transportem zwierząt do ubojni.

Dzień później funkcjonariusze Komisariatu Policji w Dobrej dokonali oględzin miejsca rampy rozładunkowej ubojni oraz dokonano zabezpieczenia monitoringu firmy, obejmującego miejsce załadunku – rampę ubojni.

Podjęto również działania mające na celu przesłuchanie zawiadamiających, uprawnionych osób z Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt VIVA celem odniesienia się do wszystkich okoliczności podniesionych w zawiadomieniu – informuje w oświadczeniu z dn. 2 stycznia rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej  w Koninie Aleksandra Marańda.

źródło: Fundacja Viva, Prokuratura Okręgowa w Koninie
foto: Fundacji Viva


Tagi: ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.