Drzwi kością niezgody. Kuria komentuje zachowanie proboszcza z Psar

Drzwi na plebanii w Psarach stały się kością niezgody pomiędzy proboszczem tamtejszej parafii a parafianami. Ksiądz “kpiną i szyderstwem” nazywał fakt, gdy nie udało mu się zebrać kwoty potrzebnej na ich wymianę. Chciał prawie 30 tys. zł, parafianie dali około 11 tys. zł.

Gdy duchowny nie otrzymał tyle, aby starczyło na drzwi jakie sobie wymarzył, postanowił publicznie napiętnować tych, którzy ofiarowali mniej niż 50 zł. W gablocie ks. Ograbisz wymienił nazwy ulic, z których wpłynęło najmniej pieniędzy.

Wielki Szacun, Podziękowanie i Ukłon dla: ul. Wiśniowej, ul. Komunalnej, Ul. Sportowej, Olszówki, ul. Słonecznej, Gajówki oraz WSZYSTKICH TYCH, którzy złożyli ofiarę 50 złotych – napisał proboszcz. Tuż pod wymienia ulice z mniejszymi kwotami tym razem okraszając je tytułem “Kpina i szydera z ks. Proboszcza”.

Dla tych ostatnich ku przestrodze ksiądz miał jeszcze cytat z Ewangelii św. Łukasza, rozdział 12 wers 20 – Bóg rzekł do niego: ‘Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował? 

Słowo komentarza od Kurii

Kuria twierdzi, że o sprawie dotyczącej komentarzy proboszcza parafii Psary do zbiórki przeprowadzanej na wymianę drzwi plebanii dowiedziała się z doniesień medialnych. Następnie do Kurii zaczęły także napływać informacje od parafian. Ksiądz proboszcz został wezwany na spotkanie z biskupem włocławskim celem złożenia wyjaśnień.

Należy stwierdzić, że styl komentarza i język, jakim posłużył się ksiądz proboszcz, są niedopuszczalne i nie do przyjęcia. Posługiwanie się przy tym cytatem z Pisma Świętego dla obraźliwej oceny działania swoich parafian – nieewangeliczne i wysoce niestosowne. Na takie zachowania księdza nie może być zgody. Postawa Księdza Proboszcza z pewnością nie buduje wspólnoty parafialnej i nie przyczynia się do realizowania działań duszpasterskich. Wyrażam ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i mam nadzieję, że ksiądz proboszcz przeprosi swoich parafian – czytamy w oświadczeniu kurii podpisanym przez ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej Włocławskiej.

“Mogę tylko przeprosić”

Reporter TVN24 poprosił księdza Ograbisza o komentarz. – Kuria mi zakazała cokolwiek komentować. Żałuję, ale co ja mam teraz zrobić? Mogę przeprosić parafian, jedynie to mi pozostaje. Szczerze przepraszam parafian – powiedział proboszcz.

– Dlaczego ksiądz to napisał? – dopytał reporter. – Z nerwów, można powiedzieć – odpowiedział ksiądz, potem wsiadł do samochodu i odjechał.

(źródło: TVN24)

foto: Diecezja Włocławska

Tagi: , ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.