Dożynkowy zawrót głowy

Nastał czas dożynek. Rolnicy usłyszeli słowa uznania za trud uprawiania ziemi. Symbolem podziękowań za zbiory były dożynkowe wieńce. W miniony weekend dożynki w powiecie odbyły się w gm. Przykona (w sobotę), Brudzew, Dobra, Kawęczyn, Malanów. Istny Dożynkowy zawrót głowy.

Święto plonów, to ukoronowanie całorocznej pracy rolników, toteż po tym najgorętszym okresie pracy polowej następuje czas radości i zabawy. Nie zabrakło tradycyjnych wieńców ze zboża, kwiatów i owoców przygotowanych przez reprezentacje sołectw. Wszędzie też można było skosztować potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Weekendowe świętowanie rozpoczęto w sobotę w gm. Przykona. Po mszy świętej w kościele pw. NNMP w Psarach, uczestnicy wzięli udział w dożynkowym ceremoniale, w tym dzieleniu się chlebem. Na starostów tegorocznych dożynek wybrano Katarzynę i Mariusza Ziętków z Przykony.

Niedzielny dożynkowy zawrót głowy

W niedzielę jako pierwsi zaczęli świętować rolnicy z gm. Brudzew. Tradycyjnie w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury Wozownia w Kolnicy. W tym roku gospodarzem było sołectwo Marulew, a starostami Sylwia i Leszek.

W gminie Dobra uroczystości rozpoczęły się od mszy, a następnie uczestnicy przeszli na plac rekreacyjny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Większą popularnością niż oficjalne przemowy VIP-ów cieszyły się stoiska gastronomiczne KGW oraz McKeen Beef. Najsmaczniejsze stoisko przygotowało KGW w Żeronicach.

W Kawęczynie świętowano na placu rekreacyjno-sportowym przy urzędzie gminy. Tutaj odprawiono mszę oraz obrzęd dożynkowy. Funkcję starostów dożynek pełnili Ewa i Paweł Zielonkowie. KGW Będziechów przygotowało najsmaczniejszą potrawę: schab ze śliwką.

Z kolei gminno-parafialne dożynki w gminie Malanów zorganizowano na placu przy świetlicy wiejskiej w Czachulcu Starym. Msza dożynkowa odprawiona została w kościele w Malanowie, po czym uczestnicy przejechali korowodem dożynkowym do Czachulca St.


Tagi:

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.