Drożyzna nadchodzi. Burmistrz milczy, Getec milczy, tylko PGKiM nadaje

Zarząd PGKiM Turek

Koszty utrzymania gospodarstw domowych rosną w zastraszającym tempie. Po zamieszaniu wokół cen za odbiór śmieci, kolej przyszła na ciepło. Rano poinformowaliśmy o  jego nowych taryfach zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki. Sprawa jest co prawda świeża, jednak już wywołała komentarze wśród mieszkańców Turku.

Getec jako jedyny dostawca ciepła na terenie Turku ma obowiązek zawiadomić odbiorców o rozpoczęciu stosowania nowej taryfy w ciągu jednego okresu rozliczeniowego od dnia wprowadzenia taryfy do stosowania. Jak na razie w temacie podwyżek ceny za ciepło nie wypowiedział się sam wnioskodawca nowych taryf. Milczy też burmistrz, który niejednokrotnie chwalił się, że sprowadzenie Getecu do Turku to jego zasługa. Zareagował natomiast zarząd PGKiM. Czy to stając w obronie, czy też tłumacząc Getec, zdecydował się na przesłanie do Turek24 informacji nt. podwyżek cen za ciepło.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wyższe ceny ciepła, o co wnioskowała firma GETEC Polska Sp. z o.o. w Turku. W drugim półroczu 2019 r. musimy zatem liczyć się ze wzrostem cen ciepłej wody i ogrzewania.

GETEC Polska Sp. z o.o. kilka miesięcy temu zwróciła się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o zatwierdzenie wyższych taryf dla ciepła. Wniosek argumentowany był wzrostem narzuconych przez Unię Europejską stawek za emisję CO2, obliczanych według ilości paliwa spalanego w kotłowni. Jeszcze w ubiegłym roku stawka ta wynosiła ok. 8 Euro/tonę, a obecnie wynosi ok. 24 Euro/tonę. GETEC opłatę musi wnosić pomimo, że turkowska kotłownia tej firmy jest ekologiczna i spełnia, a nawet przewyższa, wszelkie normy ochrony powietrza.

Obliczyliśmy, że cena ciepła dla turkowian wzrośnie średnio o 18%. W niektórych wspólnotach, gdzie bloki przeszły termomodernizację, ciepło może być droższe o 16%. Ceny te będą obowiązywać najprawdopodobniej od lipca tego roku.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku nie miało wpływu na decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Zarząd PGKiM Sp. z o.o.


Tagi: , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.