Dziewiąta odsłona narodowego czytania

W sobotę zainaugurowano 9. edycję Narodowego Czytania. W tym roku “Balladynę” Juliusza Słowackiego czytano w rekordowej liczbie 3200 miejsc. Po raz kolejny włączyły się w akcję biblioteki z powiatu tureckiego.

Wśród nich były m.in. Biblioteka Publiczna Gminy Brudzew czy Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie. Ze względu na środki ostrożności, wydarzenie będzie miało charakter zdalny. W tym roku przygotowali dla czytelników nagranie z fragmentem dramatu, które opublikowane będzie na profilach FB i YouTube. Do wspólnego czytania zaprosili nie tylko bibliotekarzy, ale również włodarzy, radnych i gości z zaprzyjaźnionych instytucji.

Biblioteka Publiczna Gminy Brudzew, czytają:

Halina Sobczak, Janina Baranowska, Monika Karkus-Kowalska, Agata Perkowska-Graczyk, Wójt Gminy Brudzew Cezary Krasowski, skarbnik Gminy Brudzew Wioletta Gadomska, radny Gminy Brudzew Mateusz Kaszyński, dyrektor Gminnego Przedszkola w Brudzewie Bożena Głąb.

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie, czytają:

Wójt Gminy Malanów Ireneusz Augustyniak, dyrektor CKiBP w Malanowie Małgorzata Przygońska wraz z pracownikami a także praktykantka – Eliza Barglik.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: w 2014 r. Trylogię Henryka Sienkiewicza, w 2015 r. Lalkę Bolesława Prusa, w 2016 roku – Quo vadis Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku – Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 r.- Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, w 2019 r. – Nowele polskie  autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.


Tagi: , ,

« Wrzesień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.