Ekstremalna Droga Krzyżowa w Turku

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Turku

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Turku wyruszy już w piątek, 1 kwietnia 2022 roku. Po specjalnej mszy świętej odprawianej w intencji uczestników w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku wszyscy chętni wyruszą po raz trzeci na EKD.

Do wyboru, podobnie jak w zeszłym roku są cztery trasy:

  • “Przemienienia Pańskiego” do Galewa przez Grzymiszew, Władysławów i Małoszynę o długości 41km,
  • „Matki Boskiej Fatimskiej” do Obrzębina o długości 50 km po przejściu pętli przez Przespolew, Malanów, Dziadowice,
  • „NMP Królowej Polski” z Turku prowadzi przez Kaczki i Galew do Obrzębina, jej długość wynosi 44 km
  • „Błogosławionego Bogumiła” trasa wiedzie z Turku przez Galew i Spicymierz do Uniejowa (42km).

Wszystkie trasy prowadzą przede wszystkim drogami gruntowymi, głównie przez las. Informacje i deklaracje uczestnictwa znajdują się w Internecie na stronie EDK. Wypełnienie deklaracji przejścia zapewnia otrzymanie rozważań drogi krzyżowej, opisu trasy poglądowej mapki oraz opaski odblaskowej i opaski silikonowej (odpłatność 20 zł). Znaleźć nas można również na facebooku.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to zorganizowana pielgrzymka, lecz z indywidualną formą modlitwy.

Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przejście trasy ponad 40 km w milczeniu, samotnie lub w małych grupkach w nocy, poza terenami zaludnionymi, najlepiej w lesie. W wyznaczonych punktach umiejscowione są stacje drogi krzyżowej, najczęściej przy przydrożnych krzyżach lub kapliczkach. Po drodze uczestnicy zatrzymują się przy stacjach, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych.

Każda z edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ma swoją myśl przewodnią. W zeszłym roku była to „Kościół XXI wieku”, natomiast w obecnym „Droga Przebaczenia – od zranienia do uzdrowienia”. Każdy uczestnik idzie na swoją odpowiedzialność, a sztab EDK i lokalni liderzy dostarczają zapisanym wcześniej osobom jedynie rozważania, opaskę odblaskową, przypinkę, opis trasy i mapkę z zaznaczoną drogą, a ze strony internetowej można pobrać ślad trasy.

W drodze krzyżowej mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie lub nieletni pod opieką opiekunów prawnych. Do trasy należy odpowiednio się przygotować (prowiant, ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek, nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do wielostopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych, naładowany telefon komórkowy, czołówkę lub latarkę, podstawowe opatrunki, odblaski – najlepiej kamizelki odblaskowe). Można zabrać prosty drewniany krzyż, najlepiej zrobiony własnoręcznie.

Ekstremalna Droga Krzyżowa ma charakter indywidualny, więc podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, każdy uczestnik zdany jest przede wszystkim na własne siły. W razie dużych trudności i konieczności rezygnacji z dalszej drogi należy zabezpieczyć sobie wśród najbliższych możliwość transportu powrotnego. W ostateczności można korzystać z ogólnodostępnych form pomocy.

materiał nadesłany

Tagi: ,

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.