Kaczki Średnie. Edukacja drogą do precyzyjnego rolnictwa

Kaczki Średnie. Konferencja „Precyzyjna przyszłość rolnictwa

O agro-edukacji i nowoczesnych technologiach rozmawiano dzisiaj w ZSR w Kaczkach Średnich podczas konferencji „Precyzyjna przyszłość rolnictwa”. Mamy okres strajkowy, a mimo to chcemy dzielić się wiedzą, tym co zostało tutaj zbudowane. Działania, które zostały wdrożone tutaj jakiś czas temu dla dobra nie tylko młodych rolników, ale i również osób dorosłych dzisiaj owocują – mówił Krzysztof Świerk dyrektor szkoły.

Do Kaczek Średnich (gm. Turek), gdzie mieści się pierwsze w Europie, Akredytowane Centrum Precyzyjnego Rolnictwa Kubota po raz kolejny zjechali dydaktycy, rolnicy, przedstawiciele nauki i samorządów. O początkach unikatowego w skali kraju przedsięwzięcia mówił Michał Późniak, szef sprzedaży maszyn rolniczych marki Kubota.

Powiem wam prawdę. Trzy lata temu przyjechałem na spotkanie do Kaczek Średnich, gdzie był powinien pomysł. Pomysł, o którym pomyślałem „facet oszalał”, bo ciężko mi było to sobie wyobrazić. Późnej ten pomysł stał się wizją, a ta wizja była rozwijana, nie tylko w szkole, ale też i u nas. Bo to nie jest coś co było normalnym zjawiskiem. Musieliśmy prosić o zgodę najwyższych władz i w Europie i w Japonii, żeby takie centrum powstało. To były trzy lata ciężkiej pracy, ale ta praca się opłaciła. Hasło “chcieć, to móc” tutaj się sprawdziło.

Edukacja drogą do precyzyjnego rolnictwa

Nowe technologie mogą pomóc rolnikowi w uzyskaniu lepszych plonów, jednak nic nie zapewni sukcesu bez wiedzy i kompetencji, które daje edukacja. Dr hab. Stanisław Samborski z SGGW w Warszawie, który opowiedział o korzyściach rolnictwa precyzyjnego, zaznaczył

w żadnym gospodarstwie, samo stosowanie rozwiązań rolnictwa precyzyjnego nie poprawi słabej agrotechnik i nie zastąpi wiedzy rolniczej.

Brak edukacji w zakresu rolnictwa precyzyjnego ograniczy możliwości wykorzystania jego pełnych korzyści. Dlatego tak ważne jest aby zakres edukacji obejmował specjalistów od sprzedaży, wsparcie techniczne, operatorów sprzętu i agronomów.

W trakcie konferencji zaprezentowane zostały nie tylko nowe rozwiązania techniczne, które mogą pojawić się w procesie nauczania. Mówiono również o wyzwaniach stojących przed edukacją w świetle dynamicznie rozwijającej się technologii rolnej. Przedstawiono także dobre praktyki, których zastosowanie w ZSR w Kaczkach Średnich pozwoliło rozszerzyć ofertę edukacyjną placówki.


Tagi: , , ,

Kalendarz wydarzeń

« Kwiecień 2019 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
czw 25

Turek. Drzwi otwarte w ZST

25 kwietnia godz. 09:00 - 15:00
pt 26

Kino TUR. Corgi, psiak Królowej

26 kwietnia - 29 kwietnia
pt 26

Kino TUR. Ciemno, prawie noc

26 kwietnia - 29 kwietnia

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.