Kaczki Średnie. Edukacja drogą do precyzyjnego rolnictwa

Kaczki Średnie. Konferencja „Precyzyjna przyszłość rolnictwa

O agro-edukacji i nowoczesnych technologiach rozmawiano dzisiaj w ZSR w Kaczkach Średnich podczas konferencji „Precyzyjna przyszłość rolnictwa”. Mamy okres strajkowy, a mimo to chcemy dzielić się wiedzą, tym co zostało tutaj zbudowane. Działania, które zostały wdrożone tutaj jakiś czas temu dla dobra nie tylko młodych rolników, ale i również osób dorosłych dzisiaj owocują – mówił Krzysztof Świerk dyrektor szkoły.

Do Kaczek Średnich (gm. Turek), gdzie mieści się pierwsze w Europie, Akredytowane Centrum Precyzyjnego Rolnictwa Kubota po raz kolejny zjechali dydaktycy, rolnicy, przedstawiciele nauki i samorządów. O początkach unikatowego w skali kraju przedsięwzięcia mówił Michał Późniak, szef sprzedaży maszyn rolniczych marki Kubota.

Powiem wam prawdę. Trzy lata temu przyjechałem na spotkanie do Kaczek Średnich, gdzie był powinien pomysł. Pomysł, o którym pomyślałem „facet oszalał”, bo ciężko mi było to sobie wyobrazić. Późnej ten pomysł stał się wizją, a ta wizja była rozwijana, nie tylko w szkole, ale też i u nas. Bo to nie jest coś co było normalnym zjawiskiem. Musieliśmy prosić o zgodę najwyższych władz i w Europie i w Japonii, żeby takie centrum powstało. To były trzy lata ciężkiej pracy, ale ta praca się opłaciła. Hasło “chcieć, to móc” tutaj się sprawdziło.

Edukacja drogą do precyzyjnego rolnictwa

Nowe technologie mogą pomóc rolnikowi w uzyskaniu lepszych plonów, jednak nic nie zapewni sukcesu bez wiedzy i kompetencji, które daje edukacja. Dr hab. Stanisław Samborski z SGGW w Warszawie, który opowiedział o korzyściach rolnictwa precyzyjnego, zaznaczył

w żadnym gospodarstwie, samo stosowanie rozwiązań rolnictwa precyzyjnego nie poprawi słabej agrotechnik i nie zastąpi wiedzy rolniczej.

Brak edukacji w zakresu rolnictwa precyzyjnego ograniczy możliwości wykorzystania jego pełnych korzyści. Dlatego tak ważne jest aby zakres edukacji obejmował specjalistów od sprzedaży, wsparcie techniczne, operatorów sprzętu i agronomów.

W trakcie konferencji zaprezentowane zostały nie tylko nowe rozwiązania techniczne, które mogą pojawić się w procesie nauczania. Mówiono również o wyzwaniach stojących przed edukacją w świetle dynamicznie rozwijającej się technologii rolnej. Przedstawiono także dobre praktyki, których zastosowanie w ZSR w Kaczkach Średnich pozwoliło rozszerzyć ofertę edukacyjną placówki.


Tagi: , , ,

« Lipiec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
pt 19

Kino TUR. Paskudy. UglyDolls

19 lipca - 22 lipca
pt 19

Kino TUR. Niedobrani

19 lipca - 22 lipca
sob 20

Dni Władysławowa

20 lipca godz. 16:00 - 23:30
nie 21

Tuliszków. Koncert Trzech Tenorów

21 lipca godz. 18:00 - 19:30
pt 26

Kino TUR. Agent Kot

26 lipca - 29 lipca

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.