Kaczki Średnie. Wigilijne spotkanie dla starszych, chorych, samotnych

Kaczki Średnie. Wigilijne spotkanie dla starszych, chorych, samotnych

Czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia sprzyja, by zatrzymać się na chwilę i spotkać z drugim człowiekiem. Stąd w parafii pw. NMP Królowej Polski w Kaczkach Średnich tradycją stały się spotkania wigilijne dla osób starszych, chorych, samotnych, zainicjowane przez ks. proboszcza Pawła Zalewskiego oraz Parafialny Zespół „Caritas” w 2012 roku.

Spotkanie odbyło się 15 grudnia w niedzielę radości. Rozpoczęła je eucharystia koncelebrowana przez ks. Pawła oraz ks. dra Karola Łazika, który wygłosił naukę w ramach zakończenia 3-dniowych rekolekcji adwentowych.

Ksiądz rekolekcjonista skierował do nas słowa, by adwent zawsze był oczekiwaniem pełnym nadziei, czasem oczyszczania i uregulowania przede wszystkim duchowych spraw, by nie gonić, tylko pozwolić dogonić się duszy i zaufać Bogu, który pragnie naszego szczęścia. Byśmy radowali się przyjściem Pana, by Bóg rzeczywiście mógł narodzić się w naszych sercach. Podczas mszy św. zgromadzeni parafianie mogli przeżyć komunię św. generalną, po sobotnim nabożeństwie pokutnym i sakramencie pojednania.

Spotkanie przy wigilijnym stole

Następnie wszyscy zaproszeni udali się do Sali Bankietowej „Finezja” w Kaczkach Średnich, której właściciele corocznie wspierają organizację tego spotkania. Tę część prowadziła niezastąpiona w tej roli prezes Parafialnego Zespołu „Caritas” Anna Majewska, witając wszystkich serdecznie, w tym przybyłych na tę uroczystość samorządowców: starostę tureckiego Dariusza Kałużnego, wójta gminy Turek Karola Mikołajczyka, zastępcę wójta gminy Przykona Romana Marciniaka, przewodniczącego Rady Gminy Turek Ireneusza Kolendę, radnego gminy Turek Eugeniusza Jakubowskiego oraz kierownika GOPS w Turku Marcina Rosiakowskiego.

Prezes serdecznie podziękowała wszystkim, którzy angażują się w organizację parafialnej wigilii oraz inne inicjatywy Caritasu za okazane serce i wszelką pomoc.

Życzyła byśmy patrząc na betlejemski żłóbek potrafili przeżyć prawdę o obecności Boga w naszym życiu i obecności drugiego człowieka.

W imieniu zaproszonych gości głos zabrali starosta turecki oraz wójt gminy Turek życząc by miłość, wiara i nadzieja towarzyszyły nam nie tylko podczas świąt Bożego Narodzenia, ale również każdego dnia nowego roku.

Ks. proboszcz serdecznie podziękował wszystkim, którzy pomagali i finansowo i przez swoją pracę w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego, tak bardzo ważnego dla parafialnej wspólnoty spotkania.

Wspominając zmarłych skierował do wszystkich słowa, które sprawiły, że nadzieja wstąpiła w serca, bo choć zabrakło czyjegoś głosu, to wiara daje nam siłę, aby dzięki Jezusowi odnaleźć na każde jutro Drogę, Prawdę i Życie.

Po wspólnej modlitwie, wysłuchaniu Ewangelii o narodzinach Zbawiciela i odśpiewaniu kolędy nadszedł moment podzielenia się opłatkiem – symbolem zgody i pojednania.

Stojąc przed sobą z uśmiechem na twarzy pragnęliśmy przekazać sobie życzenia wytrwałości, pokory, życzliwości innych ludzi oraz Bożego błogosławieństwa.

W bożonarodzeniowy nastrój wprowadzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kaczkach Średnich prezentując wymowne w symbolikę świąt Bożego Narodzenia jasełka. Uczniowie obdarowali również wszystkich własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi.

Przy wigilijnym stole była okazja, by podzielić się swoimi radościami i troskami, porozmawiać, powspominać, wspólnie się wesprzeć. Czas upłynął w niezwykle ciepłej, rodzinnej atmosferze pełnej wzajemnej życzliwości i nadziei jak uczyła św. Matka Teresa z Kalkuty – „zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie…”

G.K.


Tagi: ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.