Koniec chaosu z przetargiem na odbiór śmieci? Opłaty wzrosną

PGKiM - kosz na śmieci, gospodarka odpadami

Koniec chaosu? Lata 2019/2020 w Turku zapiszą się jako jeden wielki chaos w gospodarce odpadami w mieście. Dwu- czy trzykrotna zmiana metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi; prawdopodobnie kolejna zmiana czeka nas już we wtorek (30.06). Unieważniane przetargi (na zagospodarowanie i/lub odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych).

W końcu się udało! Urząd miasta rozstrzygnął przetarg na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie Turku. Wpłynęła jedna oferta. Przez kilka miesięcy wiele musiało się zmienić, by ostatecznie nie zmieniło się prawie nic. Usługę nadal będzie świadczyć PGKiKM Turek. W obecnych uwarunkowaniach prawnych i rynkowych (brak konkurencji) spółka zaproponowała kwotę za swoje usługi w wysokości 2,435 mln złotych. Tak więc prawdopodobnie zmieni się jedynie (lub aż) opłata jaką będą musieli ponosić mieszkańcy.

Miasto podpisze umowę z PGKiM jedynie na cztery miesiące, do końca października br. Ma to związek z modernizacją w tym okresie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”, do którego dotąd były wywożone śmieci z Turku. Przez cztery miesiące odpady trzeba będzie wozić do Zakładu Utylizacji Odpadów w Koninie. Mieści się on ok. 30 km dalej niż Orli Staw. To będzie jedna z przyczyn podwyżki opłat. To już będzie koniec chaosu? Niestety jeszcze nie. Jesienią trzeba będzie ponownie rozpisać przetarg; który to już w tym roku?

Służby prasowe burmistrza pocieszają, że planowana podwyżka opłat za śmieci nie będzie tak duża, jakiej wcześniej się obawiano. Czy mieszkańcy będą zadowoleni z podwyżki? Hmmm… można mieć uzasadnione wątpliwości. Ciężko będzie znaleźć osoby zadowolone z faktu, że za usługi komunalne znowu będą musiały płacić więcej.

Ilu mieszkańców płaci za odpady?

Zamieszanie z wyborem metody, jakie zafundowali nam na początku roku radni, ujawniło niepokojące zjawisko.

Jak można było się tego spodziewać, po zmianie systemu naliczania opłat z zużycia wody na osoby, z systemu uciekło ok. 7 tys. osób w stosunku do liczny osób zgłoszonych w ewidencji ludności. Zaledwie 20.270 mieszkańców zadeklarowało wnoszenie opłat za odpady. Cały czas trwa jeszcze składanie deklaracji, jednak tak mała liczba osób zadeklarowanych może oznaczać, że niektórzy chcą uniknąć płacenia za śmieci. Dlatego planowany jest powrót do metody liczenia opłaty od zużycia wody, która w tej sytuacji okazuje się być najbardziej sprawiedliwa dla wszystkich – czytamy w komunikacie urzędu miasta.

W najbliższy wtorek (30.06) odbędzie się sesja rady miasta, podczas której radni ponownie zajmą się zmianami regulaminu utrzymania czystości i porządku w mieście. Ponownie będą także rozstrzygać metodę ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wysokości stawki takiej opłaty. Przymierzą się także do ustalenia stawki opłaty za pojemnik lub worek o określonej pojemności.


Tagi: ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.