Maciej Sytek na śniadaniu prasowym o przyszłości Wielkopolski wschodniej

Maciej Sytek na śniadaniu prasowym o przyszłości Wielkopolski wsch.

W środę, 13 czerwca Maciej Sytek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego spotkał się w Koninie na śniadaniu prasowym z lokalnymi mediami. Przedstawione zostały bieżące i planowane inicjatywy samorządu województwa na rzecz subregionu konińskiego-tureckiego.

Formuła jaka została przyjęta na spotkaniu służyła nie tylko zakomunikowaniu o rzeczach, jakie robi urząd marszałkowski, ale także żeby porozmawiać o problemach jakie w subregionie występują. W spotkaniu uczestniczyli także Krzysztof Gubański z ARR w Koninie oraz Jakub Jackowski z-ca dyrektora Departamentu Gospodarki UMWW w Poznaniu.

Co po węglu?

Jesteśmy w newralgicznym momencie, w którym nagle się okazało, pomimo iż od lat 90. wiadomo było, że węgiel się skończy. Działań czy to ze strony samorządu, czy przede wszystkim ze strony państwa nie widać, nie były podejmowane. Sprawa odkrywki Ościsłowo uświadomiła wszystkim sytuację, w której jesteśmy. W której prędzej czy później subregion koniński powinien w jakiś sposób się zmieniać – mówił Maciej Sytek.

Maciej Sytek: Chcemy się komunikować z mieszkańcami Wielkopolski wschodniej

Zmiany, które będziemy jako samorząd proponować będą szeroko konsultowane ze społeczeństwem subregionu. W jaki sposób Konin, Koło, Turek i Słupca powinny się zmieniać, żeby nie były zależne od przemysłu energetycznego. I jak ustrzec się konsekwencji, które poniosło wiele regionów, gdy jedna gałąź przemysłu się kończy.

Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, że w zaciszu gabinetu ktoś coś ustala, przychodzi i mówi – a teraz tak będzie – Społeczeństwo może mieć inne zadanie na ten temat.

Włodarzom samorządu województwa ma przyświecać „myślenie od mieszkańców”. Chcą się skupić na tym, co mieszkańcy Wielkopolski wschodniej będą chcieli mieć i jak dostosować przemiany, aby poprawić jakość życia w tym miejscu.

Mając to na uwadze w marcu powołany został zespół roboczy ds. restrukturyzacji potencjału gospodarczego subregionu konińskiego. Ma on zostać rozszerzony o przedstawicieli samorządów oraz organizacji społecznych z terenu wschodniej Wielkopolski. Zaproszone zostaną również media.

Jakie działania dla subregionu konińskiego?

Duży akcent marszałek Sytek postawił na prezentację możliwości włączenia subregionu konińskiego-tureckiego do platformy regionów górniczych Unii Europejskiej. Obecność w platformie da możliwość zmiany regionalnego programu operacyjnego w taki sposób, żeby dla subregionu przeznaczone były większe pieniądze.

Zgłosiliśmy już akces, ale to rząd naszego kraju musi złożyć formalny wniosek. Będziemy naciskali na rząd. (…) Jeżeli nie będzie zaangażowania rządu polskiego, takiego jaki był przy przekształceniu terenów górniczych na Śląsku, to będzie trudno – zaznaczył Maciej Sytek.

Nasze działania zmierzają do tego żeby stworzyć program nie na jedną kadencję, nie na myślenie, że jutro są wybory, ale na 10 – 15 lat. Także zaangażowanie rządu będzie tutaj potrzebne, żeby te pieniądze się znalazły i by można było przekształcać teren zgodnie z wolą przede wszystkim mieszkańców, samorządów, by tworzyć nową jakość – kontynuował członek zarządu.

12 -13 lipca planowane jest spotkanie, na którym mają być jasno zaznaczone potrzeby i pomysł na subregion koniński.

W Unii Europejskiej jest tak, że ci który są aktywni i zabiegają o swoje potrzeby, dostają szansę, by swoje problemy rozwiązać. Często tak się dzieje. – podkreślił Sytek.

W najbliższym czasie będą realizowania badania w zakresie inteligentnych specjalizacji. Wielkopolska ma sześć takich specjalizacji, czyli obszarów w jakich powinniśmy się rozwijać. To one powinny być priorytetowe dla całego województwa.

Teraz chcemy stworzyć pewien obszar inteligentnej specjalizacji, które mają mieć wsparcie urzędu marszałkowskiego dla subregionu konińskiego.

We wrześniu przewidziana jest wizyta studyjna do okręgu reńsko-westfalskiego w RFN, którego doświadczenia w zakresie racjonalnego wykorzystania potencjału poprzemysłowego mogą być przydatne przy tworzeniu programu dla subregionu konińskiego-tureckiego.

Podejmowane działania mają zostać zakończenie konsultacjami społecznymi pod koniec roku.


Tagi: ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.